Trwa ładowanie...
d1wernx

Eksport wieprzowiny z Polski poza UE spadł o 47,6% r/r w I-II

Warszawa, 11.05.2015 (ISBnews) - Eksport żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych z Polski poza Unię Europejską spadł o 47,6% r/r w okresie styczeń-luty br. i wyniósł 20,2 tys. ton, podał Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA), powołując się na dane Komisji Europejskiej.
Share
d1wernx

Ogółem wszystkie kraje UE wyeksportowały w tym czasie poza wspólny rynek 447,4 mln ton wieprzowiny, co oznacza wzrost o 2,4% r/r, podano w raporcie.

"Rosja sprowadziła w styczniu i lutym br. jedynie 3,4 tys. ton produktów wieprzowych z UE (słoniny, podrobów i przetworów) wobec 43 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Rosyjski import mięsa i żywca wieprzowego z UE był zerowy. Było to spowodowane zakazem importu wieprzowiny wprowadzonym przez Rosję pod koniec stycznia 2014 r. z uwagi na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce i na Litwie. W sierpniu 2014 r. embargo zostało rozszerzone na mięso z całej UE" - czytamy w raporcie.

Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych z UE były kraje azjatyckie - Chiny, Korea Płd., Japonia, Hongkong i Filipiny. W sprzedaży do Chin i Hongkongu dominowały podroby wieprzowe, których sprzedano odpowiednio o 19% więcej i 40% mniej niż przed rokiem. Chiny zakupiły ponad połowę unijnego eksportu podrobów wieprzowych. Prawie o połowę więcej niż przed rokiem wieprzowiny zakupiły również na rynku unijnym Amerykanie ze względu na niedostateczną podaż z produkcji wewnętrznej po ubiegłorocznej epidemicznej biegunce świń (PED). Japonia zmniejszyła natomiast zakupy z uwagi na odbudowę krajowej produkcji. Rośnie również znaczenie Australii wśród odbiorców unijnego mięsa, która w ciągu roku podwoiła import.

Największy wolumen mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania, Holandia, Francja i Polska. Z grona ważniejszych eksporterów, najsilniejsze zniżki wywozu dotyczyły Polski, Włoch i Francji. Zwiększyły natomiast sprzedaż na rynki trzecie m.in. Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania.

(ISBnews)

d1wernx

Podziel się opinią

Share
d1wernx
d1wernx