Elektrociepłownia w Stalowej Woli ma być gotowa w I kwartale 2016 r.

W pierwszym kwartale przyszłego roku oddana ma zostać do użytkowania jedna z największych w kraju elektrociepłowni gazowych - w Stalowej Woli (Podkarpackie). Inwestycja, której koszt wynosi 1,6 mld zł, pierwotnie miała być gotowa w połowie tego roku.

29.09.2015 13:35

To już kolejne opóźnienie w oddaniu tej inwestycji. Najpierw wykonawca - hiszpańska firma Abener - zapewniał, że pracę zakończy pod koniec października br. Wówczas tłumaczył się problemem, jaki miał z dostarczeniem na plac budowy turbiny i generatora, które w związku m.in. z niskim poziomem wody w Wiśle nie mogły zostać przetransportowane z Gdańska. W tej sprawie prowadzone jest postępowanie arbitrażowe.

Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik Elektrociepłowni Stalowa Wola Marek Chmiel, teraz wykonawca deklaruje, że inwestycja oddana zostanie w I kwartale 2016 r. "Kolejne przesunięcie terminu spowodowane jest problemami, jakie ma wykonawca z kanałem wody chłodzącej. Teren, którym biegnie kanał zapadł się" - dodał.

Do pompowania wody chłodzącej wykorzystywany ma być istniejący już kanał. Jak powiedział Chmiel, kiedy wykonawca wypompowywał z niego wodę, aby ułożyć nowe rury, kanał zapadł się. "Naszym zdaniem w trakcie wypompowywania razem z wodą usunięty został też piasek, dlatego ziemia osunęła się" - zaznaczył Chmiel.

Inwestor od 26 czerwca br. nalicza już wykonawcy kary umowne za opóźnienie. Maksymalna wysokość kary może wynieść 169 mln zł. Rzecznik podkreślił, że jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób zostanie wyegzekwowana kara, czy zostanie potrącona z ostatniej raty za wykonanie czy np. z gwarancji należytego wykonania.

Elektrociepłownia w Stalowej Woli będzie produkować prawie 450 MW energii elektrycznej i 240 MW energii cieplnej - w tzw. kogeneracji, czyli przy jednoczesnym wytwarzaniu obu rodzajów energii. Nowa siłownia jest wspólnym przedsięwzięciem Tauronu i PGNiG (partnerzy mają w spółce celowej po 50 proc. akcji). Obiekt buduje hiszpańska firma Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa).

Umowa została podpisana w kwietniu 2012 r. Blok gazowo-parowy będzie produkował w wysokosprawnej kogeneracji energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych. Szacuje się, że blok w Stalowej Woli będzie wytwarzał rocznie ok. 3,5 tys. GWh energii elektrycznej, zużywając 600 mln m sześc. gazu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)