Trwa ładowanie...

Elektrownia jądrowa w Niemczech. Operatorzy muszą zapłacić za rozbiórkę

Elektrownia jądrowa w Hamm-Uentrop zakończyła swoje działanie po licznych problemach. Sąd Krajowy w Düsseldorfie orzekł, że koszty rozbiórki muszą pokryć sami operatorzy, w tym koncern RWE oraz dostawca energii Mark-E z Hagen.

Elektrownia w Hamm-UentropElektrownia w Hamm-UentropŹródło: Getty Images, fot: ullstein bild
d14qrsh
d14qrsh

Spór dotyczący kosztów rozbiórki zamkniętej elektrowni jądrowej w Hamm-Uentrop zakończył się wyrokiem Sądu Krajowego w Düsseldorfie - informuje niemieckie radio WDR.

Sąd orzekł, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów rozbiórki spada na spółkę operatorską. Przedsiębiorstwo to wniosło skargę przeciwko rządowi federalnemu i krajowi Nadrenia Północna-Westfalia, argumentując, że koszty te powinny być pokrywane przez te instytucje zgodnie z obowiązującą umową ramową. Sąd jednak wyraził odmienne zdanie, podkreślając, iż umowa "zasługuje na interpretację, która nie obliguje do takich płatności w świetle okoliczności jej zawarcia" - czytamy na portalu radia WDR.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatni dzień wakacji nad Bałtykiem. Nikt nie chce myśleć o końcu lata

Udział w spółce mają RWE oraz Mark-E

W spółce operatorskiej uczestniczą m.in. koncern energetyczny RWE oraz dostawca energii Mark-E z Hagen. Rozbiórka reaktora może kosztować spółkę setki milionów euro. Przysługuje im jednak prawo do odwołania się od wyroku, które miałoby zostać rozpatrzone przez Wyższy Sąd Krajowy w Düsseldorfie.

d14qrsh

Planowany jako przyszłość energetyki atomowej w latach 80., reaktor w Hamm-Uentrop został wyłączony po sześciu latach funkcjonowania z powodu licznych problemów i awarii. Rozbiórka elektrowni ma rozpocząć się pod koniec 2030 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14qrsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14qrsh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj