Elżbieta Rafalska znalazła pieniądze dla seniorów. Bedą mieć dodatkową opiekę

Dobre wieści dla osób starszych. Prawo i Sprawiedliwość stawia na nowy program. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej właśnie przedstawiło plan wsparcia seniorów. Tym razem program nazywa się "Opieka 75+". Starsze i schorowane osoby mają mieć łatwiejszy dostęp do opiekuna.

Elżbieta Rafalska znalazła pieniądze dla seniorów. Bedą mieć dodatkową opiekę
Źródło zdjęć: © East News | JACEK DOMINSKI/REPORTER
Mateusz Ratajczak

28.11.2017 | aktual.: 28.11.2017 12:47

Osobie samotnej, starej i schorowanej, która wymaga pomocy, przysługuje świadczenie w formie usług opiekuńczych. Do domu przychodzi osoba, która pomaga wypełnić zalecenia lekarza, wspiera w codziennej higienie i często też zapewnia starszej osobie jakikolwiek kontakt ze światem zewnętrznym. Tyle w teorii.

Praktyka jest brutalniejsza. W Polsce tylko połowa gmin zatrudnia kogoś do realizacji takich usług. Jeszcze mniej gmin wydaje pieniądze na osoby przygotowane do pełnienia specjalistycznej opieki. W skali kraju na taką osobę wydatki zaplanowało zaledwie 4 proc. gmin. Równie słabo wyglądają statystyki dotyczące zlecania takich usług na zewnątrz. Co trzecia gmina ma taki pomysł.

430 gmin w ogóle nie ma żadnych usług opiekuńczych dla osób starszych. Co piąty senior jest więc pozbawiony pomocy.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej chce to zmienić. Minister Elżbieta Rafalska właśnie ogłosiła powstanie nowego programu "Opieka 75+". Cel jest jasny: ministerstwo chce zwiększyć dostępność do usług opiekuńczych. Chodzi zwłaszcza o małe gminy do 20 tys. mieszkańców. To najczęściej tam seniorzy nie mają pomocy. A powód jest jasny - brak środków.

- W resorcie został przygotowany program „Opieka 75+”. Jest to program adresowany do samotnych osób, które ukończyły 75 rok życia, mieszkają w małych miejscowościach do 20 tys. osób. "Opieka 75+" to dofinansowanie i finansowanie usług opiekuńczych - wyjaśniała we wtorek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Poprawienie dostępności do usług to główny cel. Ale też chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa, o dłuższe funkcjonowanie osób starszych we własnym środowisku. To pozwala normalnie funkcjonować w otoczeniu, które znają. Nie trzeba kierować takich osób do innej pomocy, do placówek - tłumaczyła minister Rafalska.

"Jednocześnie program zakłada poprawę jakości życia osób w wieku 75+, umożliwienie gminom rozszerzenia oferty w formie usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla tej grupy, jak również wsparcie finansowego gmin w wypełnianiu zadań własnych o charakterze obowiązkowym" - argumentuje ministerstwo w komunikacie.

Na realizację programu zaplanowano ponad 57 mln zł. Resort ma też świadomość, że z każdym rokiem zapotrzebowanie na pomoc wśród seniorów będzie rosło.

W 2015 roku osób z usług opiekuńczych skorzystało 88 tys. osób. Rok później już 94 tys. osób. Jeżeli tendencja się utrzymała, to już w tym roku z pomocy będzie korzystać ponad 100 tys. seniorów. Ministerstwo zakłada, że dzięki programowi "Opieka 75+" ze świadczeń skorzysta nawet 13,5 tys. nowych osób.

Dlaczego resort skierował program do najmniejszych gmin? Ze względu na dochody gmin. W samorządach mniejszych pieniędzy jest wyraźnie mniej.

We wtorek minister Rafalska ogłosiła kolejną edycję programu Senior+ na rok 2018. Na sfinansowanie programu powędruje 80 mln zł. Samorządy za te pieniądze mogą modernizować miejsca, w których przebywają seniorzy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (581)