Embargo na gaz i ropę z Rosji. Orban: UE nie nałoży sankcji
- Unia Europejska nie nałoży sankcji na gaz ziemny i ropę naftową z Rosji - przekazał premier Węgier Wiktor Orban w nagraniu zamieszczonym w piątek na Facebooku. O kolejnych sankcjach wobec Rosji od czwartku w Wersalu rozmawiają przywódcy krajów UE.
- Najważniejsza dla nas kwestia została rozstrzygnięta korzystnie: nie będzie sankcji, które dotyczyłyby gazu czy ropy, więc dostawy energii na Węgry w najbliższym czasie są zabezpieczone - powiedział Orban, cytowany przez agencję Reutera.
Morawiecki: giną ludzie, a premierzy zamykają drzwi Ukrainie
Sankcje przeciwko Rosji za jej atak na Ukrainę są jednym z tematów szczytu UE, rozpoczętego w czwartek w Wersalu.
Premier Mateusz Morawiecki mówił, że "Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji".
- Potrzebny jest realny i dobry plan, który pozbawi Putina dolarów i możliwości prowadzenia wojny, odcinając tlen do tej machiny wojennej – mówił premier.
Zadeklarował, że na szczycie będzie mówił o jeszcze ostrzejszych sankcjach wobec Rosji.
- Nie może być tak, że tam ludzie giną, także za naszą wolność, za naszą demokrację i bezpieczeństwo, a są premierzy, którzy chcą zamknąć drzwi dla Ukrainy do UE. To jest nie fair. Do tych premierów wprost zwracam się o zmianę stanowiska – mówił Morawiecki.
"Polska gotowa na odcięcie od Rosji"
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekonywała w czwartek, że z dnia na dzień Polska jest w stanie zrezygnować z dostaw surowców energetycznych z Rosji.
- Mamy duże zapasy, jeśli chodzi o paliwa, gaz i węgiel. Być może wymagałoby to chwilowych drobnych ograniczeń, ale nieodczuwalnych z perspektywy zwykłego obywatela - zapewnia.
- Mocne, zdecydowane sankcje, które uderzyłyby w Rosję, w jej duże i regularne źródło przychodu, mają sens. My w absolutnym poczuciu odpowiedzialności pracujemy nad wprowadzeniem sankcji przez Europę dla gazu, paliw i węgla - mówiła w czwartek w Radiu Plus Anna Moskwa, odnosząc się do możliwości takiej reakcji w reakcji na wojnę, którą Rosja wywołała w Ukrainie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
Groźby Putina bez pokrycia? "Nikt wokół tego nie wykonuje"
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił na początku marca, że właśnie dlatego rozmawia z krajami Zachodu, "by zabrać tę podstawową broń z rąk Putina" - czyli sprzedawaną przez niego ropę i gaz. - To dlatego zamierzam udać się również do niektórych krajów, z którymi będziemy nawiązywać kolejne relacje po to, by ropa i gaz były jak najbardziej pozyskiwane z różnych źródeł - mówił Morawiecki.
Plan uniezależnienia się od Rosji
Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby "na długo przed 2030 rokiem" wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji, a już w 2022 r. chce zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.
Z danych Eurostatu wynika, że w pierwszej połowie 2021 r. UE zaimportowała w sumie - z różnych kierunków - 250 mln ton ropy i produktów jej przerobu o wartości 99,3 mld euro. Kraje Unii sprowadziły też 32 mln ton LNG o wartości 8,8 mld euro oraz gaz ziemny za 27,4 mld euro. Sprowadzono też 54,7 mln ton węgla za 4,7 mld euro.
Spośród nośników energii największy udział w imporcie do UE - według wartości - ma ropa. W pierwszej połowie zeszłego roku 25 proc. unijnego importu ropy pochodziło z Rosji - było to 63,7 mln ton o wartości 24,7 mld euro.
USA wprowadzają zakaz importu rosyjskiej ropy i skroplonego gazu ziemnego - ogłosił we wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Jak podkreślił, decyzję tę podjęto w porozumieniu z państwami Europy.