Trwa ładowanie...

Emeryci i renciści łatwiej przekażą 1 procent

Emeryci i renciści będą mogli łatwiej przekazać 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Umożliwią to zapisy w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, którą rozpatrzył Komitet Stały Rady Ministrów.

Emeryci i renciści łatwiej przekażą 1 procentŹródło: Fotolia
d1vgxbj
d1vgxbj

Emeryci i renciści będą mogli łatwiej przekazać 1 procent podatku na organizacje pożytku publicznego. Umożliwi to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym, która zapowiada dla podatników prawdziwą rewolucję.

Pomimo braku obowiązku składania zeznania podatkowego, wielu emerytów i rencistów decyduje się na to ze względu na chęć przekazania 1 procentu podatku. Tomasz Strąk z ministerstwa finansów wyjaśnia, że po zmianie przepisów wystarczy wypełnienie formularza PIT-OP z danymi podatnika i informacją, którą organizację chcemy wesprzeć.

Przekazywanie 1 procenta podatku staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Coraz chętniej przekazujemy pieniądze na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W rozliczeniach z fiskusem za 2015 rok było to blisko 620 milionów złotych, czyli 60 milionów więcej niż rok wcześniej. Więcej czytaj TUTAJ.

"Jeden procent" nie jest formą darowizny ani ulgi podatkowej. Jest prawem obywatela do rozdysponowania kwoty, należnej skarbowi państwa, na dowolny cel spośród listy dostępnych instytucji. O "OPP" mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe, prowadzące przynajmniej przez dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego. Dla kogo możemy przekazać 1 proc. podatku? Więcej czytaj TUTAJ.

d1vgxbj

Łatwiejsze rozliczanie z fiskusem

Ministerstwo finansów planuje też zmiany, które uproszczą rozliczanie się z fiskusem. Wystarczy do tego złożenie upoważnienia, na przykład za pośrednictwem konta bankowego. Dzięki temu nawet 13 milionów podatników nie będzie musiało samodzielnie wypełniać deklaracji PIT-37.

Zaproponowanymi przez resort finansów zmianami wkrótce zajmie się rząd. Resort podkreśla, że wszystkie dotychczas dostępne sposoby rozliczenia się z fiskusem pozostaną dostępne.

d1vgxbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj