Emeryt pilnie poszukiwany

Wielka armia emerytów w Polsce może jedynie narzekać na niskie, często głodowe emerytury. Jednak okazuje się, że jest to bardzo poszukiwana, ba, nawet rozchwytywana grupa zawodowa

Emeryt pilnie poszukiwany
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Pan Zbyszek przez 40 lat pływał na polskich statkach. Żył godnie, bo dolarowe delegacje w komunistycznej Polsce dawały zarobek o wiele wyższy niż przy obojętnie jakiej pracy w kraju. Po przejściu na emeryturę, gdy spojrzał na pierwszy odcinek ZUS-owskiego świadczenia, zrobiło mu się smutno. - Okazało się, że emeryturę mam tak niską, że musiałem poszukać sobie pracy - opowiada pan Zbyszek. Miał szczęście. Zatrudnił się w firmie ochroniarskiej i teraz, za dodatkowe 1500 złotych miesięcznie siedzi w dyżurce jednej z poznańskich firm. - Osiem godzin, często w nocy, co mi osobiście nie przeszkadza. Mam ubezpieczenie jako emeryt, więc nie jestem obciążeniem dla pracodawcy - mówi pan Zbyszek. Dziś emeryt może liczyć na wiele zajęć. Osoby, których nie trzeba zatrudniać na etat mogą liczyć na pracę przy prowadzeniu korepetycji, szkoleń, przy opiece nad dziećmi, starszymi ludźmi. Popularna jest praca w firmie ochroniarskiej, detektywistycznej, a nawet przy wykładaniu towaru w supermarkecie.

Możliwości dorabiania jest naprawdę wiele. Szczególnie, że wielu emerytów w Polsce jest stosunkowo młodych. Statystyczny mężczyzna w Polsce kończy pracę zawodową w wieku 57 lat, czyli osiem lat przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji emerytury mundurowe (pobierają je m. in. policjanci, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, czy Państwowej Straży Pożarnej) ma nieco mniej niż 130 tys. osób, natomiast do pobierania emerytury wojskowej uprawnionych jest ponad 100 tys. osób. Wiele z nich czuje się zbyt młoda, by już kończyć pracę zawodową. - Emeryt, szczególnie taki z emeryturą mundurową to idealny pracownik - mówi Andrzej Bielski, konsultant zatrudnienia w Sosnowcu. - Często mają wszelkie wymagane przez pracodawców dokumenty, np. prawo jazdy na samochody ciężarowe, badania psychologiczne, etc. Dlatego też nikogo nie dziwi, że emeryt, który notabene skończył dopiero
czterdzieści kilka lat znajduje bez problemu pracę w transporcie. Jakie oferty cieszą się największym zainteresowaniem wśród emerytów? Panie bardzo chętnie podejmują pracę jako opiekunka dla dzieci. Rodzice, którzy je zatrudniają bardzo sobie chwalą ich pracę. Starsze panie często traktują dzieci, którymi się zajmują niemal jak własne wnuki, przelewając na nie całą miłość gromadzoną przez lata. Wśród panów dużą popularnością cieszy się praca stróża lub dozorcy. Emeryci chętnie pracują również jako szatniarze w kawiarniach lub na uczelniach. Zwykle są to prace siedzące, nie wymagające zbyt dużego wysiłku fizycznego, przez co odpowiednie dla emerytów. Często pojawiają się oferty pracy dla emerytów jako roznosicieli ulotek lub pomoc przy inwentaryzacji.

Propozycja dla odważniejszych to rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy dobry pomysł, niewielki kapitał początkowy i odrobina samozaparcia, żeby stworzyć dobrze prosperującą firmę. Emeryci nareszcie mogą spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego sklepu czy kawiarni. Psychologowie twierdzą, że emeryt, który chce pracować, będzie pracował. Nie dość, że dorobi sobie trochę grosza, to jeszcze przedłuży życie dłuższą aktywnością. Słowem - same korzyści, a możliwości wiele.

AD/MA

finanseemeryci na rynku pracypraca na emeryturze

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)