Emerytury dla rolników. Zmiany w prawie od nowego roku
Koniec przywileju dla rolników. Od 1 stycznia nie będą już mogli przechodzi na wcześniejsze emerytury z KRUS.
Jak podaje dziennik "Fakt", zgodnie z aktualnymi przepisami na wcześniejszą emeryturę mogą udać się rolnicy, którzy przekroczyli wymagany wiek - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn - oraz przepracowali co najmniej 30 lat i w tym czasie podlegali ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu i –- co najważniejsze - prowadzili gospodarstwo rolne.
Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637), wprowadzając ramy czasowe, ograniczyła rolnikom możliwość uzyskania prawa do wcześniejszego świadczenia. Od 1 stycznia 2018 r. nowa ustawa likwiduje przywileje dla tej grupy Polaków i nie przewiduje już przyznania wcześniejszych emerytur rolniczych, ale jest wyjątek.
List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?
O wcześniejszą emeryturę rolniczą mogą ubiegać się ci, którzy do 31 grudnia 2017 r.:
- ukończą wiek 55 lat – kobiety (urodzone tylko w 1962 r.) i 60 lat – mężczyźni (urodzeni tylko w 1957 r.) ,
- będą posiadać co najmniej 30-letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego (bez względu na płeć),
- zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej.
Jeżeli rolnik wypełni wszystkie trzy warunki na dzień 31 grudnia 2017 r., to z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę będzie mógł wystąpić również po tym terminie.
Co istotne, jeśli urodziłeś się po 1 stycznia 1949 r., płaciłeś składki na KRUS oraz pracowałeś dodatkowo, a twój pracodawca przelewał świadczenia do ZUS, możesz mieć prawo do dwóch emerytur - rolniczej i pracowniczej. Należy pamiętać, aby złożyć wnioski zarówno w jednej, jak i w drugiej instytucji.