Trwa ładowanie...
dsvs54c
dsvs54c

Emerytury dla służb mundurowych: szczegóły 29 czerwca

Dobiegają końca prace wspólnego zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. "Szczegółowe propozycje zostaną omówione na jeszcze jednym spotkaniu, zaplanowanym na 29 czerwca" - poinformował PAP szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.
Share
dsvs54c

Dobiegają końca prace wspólnego zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych.

_ Szczegółowe propozycje zostaną omówione na jeszcze jednym spotkaniu, zaplanowanym na 29 czerwca _ - poinformował PAP szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

W poniedziałek na kolejnym w ostatnich tygodniach posiedzeniu zebrał się w MSWiA wspólny zespół ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. W jego pracach biorą udział przedstawiciele kierownictwa ministerstwa oraz związkowcy ze służb mundurowych.

dsvs54c

Duda powiedział, że mówiono m.in. o służbie funkcjonariuszy pracujących w szczególnych warunkach. Zaznaczył, że strona rządowa podtrzymała stanowisko w sprawie granicy minimalnej wysługi lat służby, jaka będzie uprawniała do uzyskania pierwszego świadczenia emerytalnego - ma to być 20 lat (wówczas emerytura miałaby wynosić mniej niż 50 proc. wynagrodzenia).

Zaproponowano też, że policjanci wstępujący do służby w 2011 roku lub później będą przechodzić na emerytury według nowych zasad - poinformował Duda. Pierwotnie MSWiA chciało, aby nowe przepisy objęły wszystkich, zaczynających pracę w 2010 roku.

Przewodniczący NSZZ Policjantów zaznaczył, że szczegóły wypracowanych rozwiązań znajdą się w propozycji założeń do projektu ustawy. Duda deklaruje, że nie zgodzi się na wprowadzenie zmian niekorzystnych dla policjantów.

Rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka powiedziała, że podczas posiedzenia zespołu obie strony sprecyzowały swe stanowiska, choć nie podjęto ostatecznych ustaleń. Dodała, że rozmowy będą kontynuowane 29 czerwca. _ Wówczas strona związkowa ma przedstawić propozycje, które następnie zostaną przeanalizowane przez kierownictwo resortu _ - wyjaśniła.

dsvs54c

Rozbieżności między stroną rządową a związkowcami dotyczą m.in. możliwości łączenia świadczeń emerytalnych z rentą uzyskaną w związku z pełnioną służbą oraz sposobu naliczania podstawy emerytury i jej waloryzacji.

MSWiA wcześniej informowało, że chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych, po którym można przejść na emeryturę (obecnie - po 15 latach). Tych, którzy w tej chwili mają już taki staż pracy, obejmą obecne przepisy - będą mogli odejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach.

W marcu resort proponował, by do czerwca 2010 r. funkcjonariusze już pracujący w służbach mundurowych, ale krócej niż 15 lat, będą musieli wybrać stary lub nowy system. Nowe przepisy miałyby obejmować wszystkich, zaczynających pracę w 2010 roku. Po 25 latach służby emerytura miałaby wynosić 66 proc. wynagrodzenia, a po 35 latach - 85 proc.

Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR.

dsvs54c

Podziel się opinią

Share
dsvs54c
dsvs54c