Emerytury i renty waloryzowane co roku?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało pod obrady Komitetu Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakładający przywrócenie corocznej waloryzacji emerytur i rent od 2008 roku - podał resort w komunikacie.

Emerytury i renty waloryzowane co roku?
Źródło zdjęć: © PAP

20.03.2007 | aktual.: 20.03.2007 18:03

W projekcie zaproponowano, aby wskaźnik waloryzacji wynosił nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o część realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Uwzględnienie inflacji oraz 20 proc. wzrostu wynagrodzenia byłoby obligatoryjne. Świadczenia będą podlegały waloryzacji od 1 marca 2008 roku.

"Ewentualne dalsze zwiększenie wskaźnika waloryzacji byłoby przedmiotem negocjacji na forum Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Ustalony tam wskaźnik ogłaszałby minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. W przypadku braku porozumienia, wysokość wskaźnika ogłosi w drodze rozporządzenia Rada Ministrów" - napisano w komunikacie.

Obecnie obowiązują zasady, wprowadzone przez ustawę z 2004 roku, w myśl których waloryzacja jest przeprowadzana, gdy wskaźnik inflacji w okresie od roku kalendarzowego, w którym była przeprowadzana ostatnia waloryzacja, wynosi co najmniej 5 proc. lub co trzy lata, jeśli nie osiągnie on 5 proc. przez okres 2 lat następujących po roku, w którym przeprowadzono ostatnią waloryzację.

W opinii resortu pracy, następująca od 2005 roku poprawa kondycji gospodarki oraz stanu finansów publicznych, niższy od zakładanego deficyt budżetu państwa oraz utrzymujący się od kilku lat na niskim poziomie wskaźnik inflacji pozwalają na powrót do formuły corocznej waloryzacji rent i emerytur.

Anna Kalata, minister pracy mówiła w lutym, że koszt waloryzacji w 2008 roku wyniesie ponad 4 mld zł.

Pod koniec lutego minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że bardzo sceptycznie podchodzi do koncepcji corocznej waloryzacji rent i emerytur z uwagi na duże techniczne koszty takiej operacji i niewielkie skutki dla beneficjentów.

Źródło artykułu:PAP
finanseświadczeniaanna kalata
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)