Trwa ładowanie...
emerytura
04-12-2008 17:19

Emerytury przejściowe dla nauczycieli do 2024 roku

Kluby koalicyjne: PO, PSL, Lewica
porozumiały się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w sprawie
emerytur przejściowych dla nauczycieli.

Emerytury przejściowe dla nauczycieli do 2024 rokuŹródło: Jupiterimages
d389aaw
d389aaw

Kluby koalicyjne: PO, PSL, Lewica porozumiały się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w sprawie emerytur przejściowych dla nauczycieli.

Świadczenia przejściowe mają być wypłacane do 2024 roku nauczycielom w wieku co najmniej 55 lat, z minimum 20-letnim stażem "pracy przy tablicy"; wynieść mają 80 proc. emerytury pomostowej w danym roku - informowali po czwartkowym spotkaniu w Sejmie przedstawiciele klubów i ZNP.

Świadczenia przejściowe obejmą nauczycieli urodzonych najpóźniej w 1969 roku. Świadczeń tych nie będzie można łączyć z pracą w zawodzie. Koszty dla budżetu są szacowane na 4 miliardy złotych. Jak powiedział dziennikarzom szef klubu PO Zbigniew Chlebowski, Platforma szacuje, że mogą objąć około 100 tys. nauczycieli.

Projekt powinien trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu tak, by można go było przyjąć jeszcze do końca grudnia.

d389aaw

Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślił po spotkaniu w Sejmie, że dla Związku najważniejszym argumentem był moment wygaszania świadczeń dla nauczycieli. _ W różnym momencie ludzie uzyskują prawo do tych świadczeń i najważniejszy jest deadline 2024 roku _ - powiedział Broniarz dziennikarzom.

Świadczenie - powiedział Broniarz - będzie wynosiło 80 proc. wysokości emerytury pomostowej. _ Dodatkowe sześć lat pracy buduje zupełną inną podstawę. Od 1 stycznia 2009 roku liczyć się będzie zgromadzony kapitał, który jest pochodną stażu pracy _ - dodał.

W ocenie Broniarza, obecna propozycja jest otwarciem na środowisko nauczycielskie. _ Mamy satysfakcję, że nauczyciele mogli pokazać, iż istnieje możliwość konstruktywnej współpracy między większością parlamentarną a opozycją _ - podkreślił. Zaapelował także o jak najszybsze prace nad projektem i jak najszybszy podpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak podkreślił, że gdyby szefowie klubów PO, PSL, Lewicy i Broniarz nie doszli do porozumienia, to od 1 stycznia 2009 roku nauczyciele nie mieliby świadczeń. _ Takie spotkanie, konstruktywna rozmowa powoduje, że wychodzimy z tego zadowoleni, dlatego że przedstawiamy propozycje konstruktywną, dobrą dla nauczycieli _ - ocenił polityk Sojuszu.

d389aaw

Przyznał, że "są ułomności" wypracowanej w czwartek propozycji, bo oczekiwania były większe", ale - jak zaznaczył - lepiej, że rozmowy zakończyły się propozycją, niż gdyby uczestnicy spotkania mieliby rozejść się bez żadnego rozwiązania.

_ W takich przypadkach ja jestem zwolennikiem absolutnie współpracy i dialogu _ - podkreślił Olejniczak.

Zapowiedział, że jego klub poprze projekt ustawy w sprawie świadczeń dla nauczycieli. Jego zdaniem, również prezydent nie powinien mieć do niego zastrzeżeń, bo - jak podkreślił - zawiera propozycje zaakceptowane przez nauczycieli.

d389aaw

Chlebowski ocenił, że ustępstwa wobec nauczycieli w żaden sposób nie zaburzają reformy emerytalnej. _ To jest dobry kompromis, bezpieczny dla budżetu. Nie robimy żadnego "wyłomu". Mówimy o 80 procentach świadczenia (pomostowego - PAP), dla wąskiej grupy nauczycieli w wygasającym systemie, z zakazem pracy w zawodzie - tego typu obostrzeń nie ma w ustawie o emeryturach pomostowych. To wcale nie jest coś atrakcyjnego, co może rujnować finanse publiczne _ - podkreślał. (PAP)

d389aaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d389aaw