Trwa ładowanie...
d1fog6w

Enea Operator wyda w tym roku na inwestycje 927 mln zł

11.04. Warszawa (PAP) - Plan inwestycyjny Enei Operator na ten rok zakłada wydatki na modernizację i rozbudowę infrastruktury energetycznej na poziomie 927 mln zł - poinformował w...

d1fog6w
d1fog6w

11.04. Warszawa (PAP) - Plan inwestycyjny Enei Operator na ten rok zakłada wydatki na modernizację i rozbudowę infrastruktury energetycznej na poziomie 927 mln zł - poinformował w czwartek Przemysław Zaleski, wiceprezes spółki. Ocenił, że ustawa o korytarzach przesyłowych pozwoli zaoszczędzić dystrybutorom ponad 38 mld zł, a operatorowi systemu przesyłowego (OSP) prawie 3 mld zł.

"Nasz CAPEX to już prawie 1 mld zł rocznie. To tylko wydatki na modernizację lub rozbudowę infrastruktury energetycznej" - powiedział Zaleski w czwartek podczas zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową konferencji "Rozwój infrastruktury energetycznej - szanse i możliwości w kontekście przygotowywanej ustawy o korytarzach przesyłowych".

Poinformował, że plan inwestycyjny Enea Operator na ten rok zakłada wydatki na poziomie 927 mln zł.

Plan na 2012 roku zakładał CAPEX na poziomie 876 mln zł. W 2011 roku nakłady wyniosły 814 mln zł.

d1fog6w

"Dzięki tym inwestycjom przechodzimy od linii starszych do coraz młodszych. To samo dotyczy też stacji transformatorowych" - powiedział Zaleski.

Zauważył, że sieć dystrybucyjna zaczyna, podobnie jak sieć przesyłowa, służyć do rozwoju źródeł rozproszonych: mikrogeneracji, czy OZE. Konieczność zmian w sieci elektroenergetycznej spółki wynika też m.in. z szybkiego rozwoju metropolii oraz poprawy parametrów jakościowych dostarczanej energii elektrycznej oraz niezawodności i bezpieczeństwa jej dostaw.

Wiceprezes Enei Operator powiedział, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego sieci dystrybucyjnej spółka chce m.in. budować linie 110 kV w technologii linii dwutorowych, chce też iść w kierunku linii równoleżnikowych.

Zaleski podkreślił, że problemem przy realizacji inwestycji w infrastrukturę sieciową jest opóźnienie wprowadzenia regulacji prawnych zawartych w projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych.

d1fog6w

Poinformował, że łączna długość elektroenergetycznych linii dystrybucyjnych w kraju to ponad 741 tys. km. Szacuje się, że ponad 95 proc. z nich posiada nieuregulowany stan prawny w zakresie posadowienia na nieruchomości. Długość linii przesyłowych to ponad 11 tys. km, z tego PSE Operator posiada tytuły prawne do 5 proc. powierzchni zajętej przez pasy technologiczne linii elektroenergetycznych.

"Bez wdrożenia ustawy o korytarzach łączne koszty dotyczące uregulowania stanu prawnego sieci, czyli m.in. koszty odszkodowań i wykonania operatów to prawie 48 mld zł w przypadku dystrybutorów i 3,3 mld zł w przypadku OSP" - powiedział wiceprezes Enea Operator.

"Na bazie projektu ustawy te szacunki wyglądają już inaczej. Łączne koszty odszkodowań dla OSD to 9,3 mld zł, a dla operatora 0,5 mld zł" - dodał.

Oznacza to, że wprowadzenie ustawy o korytarzach przesyłowych dałoby łącznie zmniejszenie kosztów związanych z uregulowaniem stanu prawnego elektroenergetycznych sieci o kwotę 38,2 mld zł w przypadku OSD i 2,8 mld zł w przypadku OSP.

d1fog6w

"Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na modernizację infrastruktury" - powiedział Zaleski.

Projekt ustawy o korytarzach przesyłowych ma usprawnić i przyspieszyć modernizację oraz rozbudowę infrastruktury liniowej, czyli np. linii energetycznych, gazociągów. Przewiduje m.in. odszkodowania dla właścicieli lub użytkowników nieruchomości, przez które przebiega korytarz. Odszkodowania mają być wyliczane za pomocą specjalnego algorytmu. Proponowane rozwiązania przewidują też, że właściciel nieruchomości będzie mógł dochodzić odszkodowania innego niż ustalonego zgodnie z algorytmem, ale nie będzie to blokowało realizacji inwestycji.

Enea Operator zatrudniała na koniec 2012 roku 5,3 tys. osób. Zysk netto spółki wyniósł w ubiegłym roku 348,4 mln zł wobec 276,1 mln zł rok wcześniej.

Enea Operator z grupy Enea dostarcza energię na terenie sześciu województw w północno-zachodniej Polsce. Spółka ma około 2,4 mln odbiorców. Jej sieć mierzy około 111 tys. km.(PAP)

pel/ jtt/

d1fog6w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fog6w