Trwa ładowanie...
d5p3p8b

Energa-Operator ma szansę na 140 mln zł dofinansowania z UE na przebudowę sieci

Warszawa, 29.12.2016 (ISBnews) - Projekt Energi-Operator o wartości 174,5 mln zł znalazł się na liście indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 i może dostać 140 mln zł dofinasowania z UE, podała spółka. Energa-Operator jest pierwszym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, której projekt uznany został jako kluczowy dla POIŚ i ma szansę ubiegać się o tak dużą dotację, podkreślono.

Share
d5p3p8b

Projekt pn.: "Przebudowa sieci Energa-Operator do standardów Smart Grid poprzez instalowanie inteligentnego opomiarowania i automatyzację sieci, w celu aktywizacji odbiorcy dla poprawy efektywności użytkowania energii oraz efektywnego zarządzania systemem elektroenergetycznym dla poprawy bezpieczeństwa dostaw. Wdrożenie podstawowe w obszarze Energa-Operator SA" obliczony jest na 174,5 mln zł.

"Pełna automatyzacja sieci SN wiąże się przede wszystkim z poprawą niezawodności zasilania, ograniczeniem awaryjności sieci oraz szybszym usuwaniem ewentualnych uszkodzeń. Planowane prace będą miały znaczący wpływ na ograniczenie wyłączeń odbiorców, jak również efektywne zarządzanie systemem elektroenergetycznym" - czytamy w komunikacie.

W ramach przebudowy sieci, do roku 2020, realizowana będzie m.in. wymiana oraz montaż 1,2 tys. nowych rozłączników napowietrznych oraz wymiana ponad 1,1 tys. szt. rozdzielnic w stacjach transformatorowych.

"Wszystkie rozłączniki napowietrzne i rozdzielnice będą miały pełne sterowanie zdalne, a także możliwość pomiarów prądów i napięć oraz wykrywania zwarć. Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji projektu to I kwartał 2017 r. a przewidywany termin zakończenia prac to IV kwartał 2020 roku" - czytamy dalej.

d5p3p8b

Energa-Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km2 (ok. jednej czwartej powierzchni Polski) w północnej i środkowej części kraju na terenie województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Spółka eksploatuje ponad 184 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej prawie 17-proc. udział w rynku. Program inwestycyjny spółki przewidziany do realizacji na lata 2013-2020 szacowany jest na ponad 11 mld zł.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 r. Akcje spółki od grudnia 2013 r. są notowane na GPW.

(ISBnews)

d5p3p8b

Podziel się opinią

Share
d5p3p8b
d5p3p8b