Trwa ładowanie...
d3709ur
d3709ur

Erbud wybuduje dla Fortum ciepłownię w Bytomiu o mocy 25 MW za ok. 50 mln zł

Warszawa, 02.09.2015 (ISBnews) - Fortum podpisało umowę z Erbudem na budowę nowej ciepłowni o mocy 25 MW w Bytomiu. Wartość inwestycji wynosi ok. 50 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie września oraz października i potrwają do końca 2016 roku, podało Fortum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3709ur

Na mocy umowy z Fortum, Erbud wybuduje na terenie bytomskiej elektrociepłowni Miechowice nową ciepłownię wyposażoną w kocioł WR-25. Będzie ona w pierwszej kolejności stanowiła rezerwę dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, docelowo zaś ma pełnić funkcję źródła szczytowego dla nowej elektrociepłowni w Zabrzu, która od 2018 roku będzie produkowała ciepło dla mieszkańców Bytomia i Zabrza.
Inwestycja o łącznej wartości około 50 mln złotych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców tego miasta w przyszłości, podała spółka.

"Budowa nowych mocy wytwórczych w Bytomiu jest częścią realizowanego przez Fortum dużego projektu odbudowy mocy wytwórczych na Śląsku. Aktualnie ciepło jest produkowane w elektrociepłowni Miechowice, którą stale modernizujemy. Jedynie w tym roku wydamy na ten cel ponad 12 mln zł, jednak ze względu na regulacje unijne wysłużone kotły w Miechowicach będą musiały być stopniowo wygaszane" - powiedział dyrektor ds. produkcji Fortum Power and Heat Polska Piotr Górnik, cytowany w komunikacie.

Nowa ciepłownia w Bytomiu w połączeniu z elektrociepłownią, którą wybudujemy w Zabrzu, zapewni bytomianom dostęp do konkurencyjnego cenowo ciepła sieciowego, dodał.

d3709ur

Nowa ciepłownia budowana przez firmę Erbud będzie stanowiła odrębny kompleks obiektów zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej elektrociepłowni Fortum w Miechowicach. W ramach projektu powstanie między innymi budynek kotłowni, niezależny komin, instalacje odsiarczania spalin, a także zaprojektowany zgodnie z najnowszymi standardami plac węglowy. Nowoczesny kocioł WR-25 spełniający rygorystyczne normy środowiskowe, został zaprojektowany tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mógł zostać do nich dostosowany bez konieczności ingerencji w jego konstrukcję.

"Ten kontrakt jest efektem rozwoju całej grupy Erbud. Dywersyfikujemy segmenty działalności ze szczególnym naciskiem na sektor elektroenergetyczny. Z powodzeniem rozszerzamy portfel zamówień, korzystając z naszego bogatego doświadczenia w zakresie projektowania, budowania, usług serwisowych oraz inżynieryjnych dla energetyki oraz przemysłu. Liczymy na dalszy wzrost zamówień w tym segmencie oraz na pozyskanie nowych kontraktów" - powiedział prezes Erbud Industry Sp. z o.o. Jerzy Polaszek, cytowany w komunikacie.

Fortum specjalizuje się w produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w sposób efektywny i wolny od emisji dwutlenku węgla. Oferuje również szeroki wachlarz specjalistycznych usług z obszaru energetyki klientom indywidualnym, instytucjom oraz producentom energii. Jest obecne głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji i Polsce. W 2014 roku łączne przychody Fortum (wyłączając sprzedane aktywa w obszarze dystrybucji energii elektrycznej) osiągnęły poziom 4,1 mld euro.

Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2014 r. miała 1 692 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d3709ur

Podziel się opinią

Share
d3709ur
d3709ur