Trwa ładowanie...
d2pka3s

Ergis nie wyklucza rozpoczęcia przed końcem 2012 r. inwestycji w kolejną linię produkcyjną

28.02. Warszawa (PAP) - Grupa Ergis, zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, do połowy bieżącego roku planuje zakończyć prowadzone projekty inwestycyjne. Rozważane jest...

d2pka3s
d2pka3s

28.02. Warszawa (PAP) - Grupa Ergis, zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, do połowy bieżącego roku planuje zakończyć prowadzone projekty inwestycyjne. Rozważane jest rozpoczęcie przed końcem 2012 roku jeszcze jednej inwestycji, w linię do produkcji pasków PET. Koszt tego projektu szacowany jest na 12 mln zł. Jeśli zapadłaby pozytywna decyzja w tej sprawie, linia byłaby gotowa do połowy 2013 roku.

"Jeszcze w pierwszym półroczu tego roku planujemy uruchomić produkcję na przeniesionej z Berlina linii do produkcji folii PET. Natomiast na przełomie I i II kwartału uruchomiona zostanie nowa linia do produkcji folii stretch" - powiedział na konferencji prasowej Tadeusz Nowicki, prezes spółki Ergis-Eurofilms.

Spółka nie wyklucza uruchomienia w tym roku jeszcze jednego projektu - związanego z budową drugiej linii do produkcji pasków PET, które są wykorzystywane m.in. do mocowania towarów na paletach.

"Moim zamiarem jest, by jeszcze w 2012 roku rozpoczęła się obiecana inwestycja w paski PET, choć nie ma żadnych formalnych decyzji w tej sprawie" - poinformował prezes.

d2pka3s

Dodał, że koszt projektu szacowany jest na 12 mln zł.

"Gdybyśmy zdecydowali się rozpocząć tę inwestycję, uruchomienie linii nastąpiłoby w pierwszym półroczu 2013 roku" - ocenił Nowicki.

Obecnie spółka produkuje 5 tys. ton paska PET rocznie. Po przeprowadzeniu inwestycji produkcja wzrosłaby do 7,5 tys. ton.

W 2011 roku Ergis zainaugurował program inwestycyjny o wartości 50 mln zł. Obejmował on budowę nowego zakładu produkcji folii opakowaniowych w Wąbrzeźnie, do którego przeniesiono produkcję z zakładu w Niemczech i budowę czwartej linii do produkcji folii stretch w Oławie.

d2pka3s

Koszt budowy nowej linii w Oławie to 24 mln zł. Moce docelowe wynoszą 16 tys. ton produktu rocznie. W pierwszych latach spółka chce produkować ok. 8 tys. ton rocznie. Jest to folia 27-wartstwowa, bardziej wydajna niż dotychczas produkowana trójwarstwowa.

Zdaniem przedstawicieli spółki, 8 tys. ton rocznie nowego produktu to skala sprzedaży rzędu 50-60 mln zł.

Spółka w IV kw. 2011 roku miała 1,8 mln zł straty netto wobec 3,8 mln zł straty netto rok wcześniej, 7,6 mln zł zysku EBITDA wobec 1,4 mln zł EBITDA w IV kw. 2010 roku i 2,6 mln zł zysku operacyjnego wobec 3,8 mln zł straty operacyjnej przed rokiem. Przychody wyniosły 147 mln zł wobec 148,8 mln zł przed rokiem.

Po czterech kwartałach minionego roku grupa miała 29 tys. zł zysku netto wobec 7,5 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA wzrósł do 36,1 mln zł z 32,5 mln zł, zysk operacyjny do 16,2 mln zł z 12,1 mln zł, a przychody do 621,4 mln zł z 597,3 mln zł.

d2pka3s

Na wysokość zysku netto miały wpływ wysokie koszty finansowe. Negatywny wpływ niezrealizowanych różnic kursowych po czterech kwartałach zeszłego roku wyniósł 3,8 mln zł. Tymczasem rok wcześniej wyniósł on około plus 3 mln zł.

"Sprawozdanie roczne będzie różnić się od sprawozdania za IV kwartał, ponieważ zamierzamy dokonać odpisu na aktualizację wartości firmy i dokonać aktualizacji wartości aktywów trwałych" - zapowiedział prezes.

W IV kwartale nastąpił spadek cen surowców średnio o 7 proc. Jak poinformował Nowicki, w styczniu spadek cen był kontynuowany, ale w lutym tendencja się odwróciła.

"Spodziewam się, że w 2012 roku średnia cena tworzyw będzie niższa niż w 2011 roku. Liczę, że ten rok będzie pod tym względem korzystny dla przetwórców" - powiedział prezes. (PAP)

morb/ jtt/

d2pka3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pka3s