Trwa ładowanie...

ETS: przepis polskiej ustawy VAT jest niezgodny z dyrektywą UE

Przepis ustawy o VAT, który pozbawia polskie firmy możliwości odliczenia podatku, w sytuacji gdy nabyły one usługę od przedsiębiorcy działającego w tzw. raju podatkowym, jest niezgodny z prawem UE - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości. MF zapowiada zmianę przepisu.

ETS: przepis polskiej ustawy VAT jest niezgodny z dyrektywą UEŹródło: Jupiterimages
d2trqdn
d2trqdn

Chodzi o artykuł 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. ETS nie przychylił się w czwartek do argumentów rządu polskiego, że przepis ten ma na celu zapobieganie oszustwom.

Zdaniem menedżera w Accreo Taxand Łukasza Jamroza regulacja ta pozbawia polskie firmy prawa do odliczenia, gdy nabywają one usługi np. od firm z Andory, Hongkongu lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich. - W praktyce problem ten dotyczy na przykład usług telekomunikacyjnych, doradczych, marketingowych. Dla niektórych podmiotów, na przykład operatorów sieci komórkowych nabywających usługi roamingu, taki nieodliczalny VAT jest istotnym kosztem - uważa Jamróz.

Jego zdaniem wyrok potwierdza, że Polska nie miała po 1 maja 2004 r. prawa utrzymać w mocy przepisu, który w sposób ogólny, tj. nie odnosząc się do konkretnych usług, wyłączał prawo do odliczenia. - Orzeczenie nie jest zaskoczeniem. Na niezgodność tego przepisu z prawem wspólnotowym wskazywali doradcy, do podobnych wniosków doszły polskie sądy administracyjne - zwrócił uwagę Jamróz. Dodał, że kwestionowany przepis ustawy o VAT miał zostać z niej usunięty, lecz ostatecznie ustawodawca odstąpił od tego zamiaru.

Jego zdaniem orzeczenie nie będzie miało bardzo dużego znaczenia praktycznego, gdyż usługi nabywane z "rajów podatkowych" nie są szczególnie rozpowszechnione. - Jednak można spodziewać się serii wniosków o zwrot nienależnie zapłaconego podatku - zaznacza menedżer.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowała PAP, że "przepisy przewidujące brak prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego w przypadku nabywania przez podatnika importu usług, w związku z czym zapłata następuje na rzecz podmiotu z +raju podatkowego+, zostaną zmienione, uwzględniając w tym zakresie wnioski wynikające z ww. wyroku Trybunału".

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn