Trwa ładowanie...
d2f9n95

Euler Hermes: Liczba upadłości firm spadła o 30% r/r do 55 w październiku

Warszawa, 05.10.2015 (ISBnews) - Liczba upadłości firm zarejestrowanych w październiku br. wyniosła 55 wobec 81 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Od początku roku ogłoszono 629 upadłości, tj. 11% mniej niż rok wcześniej.
Share
d2f9n95

"Tak wyraźna poprawa nastąpiła przede wszystkim na skutek polepszenia koniunktury dla firm produkcyjnych, zwłaszcza eksporterów oraz w usługach. Nie spodziewamy się utrzymania aż tak szybkiego tempa spadku liczby upadłości w dłuższym okresie (całym przyszłym roku) - jednym z sygnałów ostrzegawczych przed zbytnim optymizmem jest m.in zwiększona liczba upadłości na Mazowszu i Śląsku, jednych z najsilniejszych gospodarczo województw, przez co trendy w nich panujące wyprzedzają te w innych regionach" - czytamy w raporcie.

Eurler Hermes zwraca uwagę na zwiększenie liczby nowych zamówień, jak i poziomu produkcji, co wpływa na tak wyraźne, pierwszy raz od wielu miesięcy zmniejszenie liczby publikowanych upadłości firm produkcyjnych.

Bankructwa trzech największych pod względem obrotów firm miały miejsce w handlu hurtowym (artykuły rolne i handel paliwami) - spadek cen, a więc i deflacja marż cały czas zmniejszają rentowność handlu do niebezpiecznego poziomu.

d2f9n95

Łączny ostatni znany obrót firm, które znalazły się w październiku na opublikowanej liście upadłości wyniósł około 550 mln zł, a zatrudniały one (dostępne dane, nie zawsze za ostatni rok) około 2,5 tys. osób. Obroty firm, które upadły nie ulegały z reguły w ostatnich latach zmniejszeniu, firmy te w większości przypadków nie traciły skokowo udziału w rynku - przyczyną ich upadłości była więc w miarę gwałtowna utrata płynności finansowej, podano w materiale.

(ISBnews)

d2f9n95

Podziel się opinią

Share
d2f9n95
d2f9n95