Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
03-01-2014 17:10

EUR/USD poniżej wsparcia na 1,3624

Po dość męczącej konsolidacji, która trwała kilka godzin, rynek ruszył w dół łamiąc minimum z 20 grudnia na 1,3624. To może sugerować ruch równy wcześniejszej konsolidacji, tj. w rejon 1,34. Niemniej nie doszło jeszcze do trwałego naruszenia poziomu 1,36, a także złamania oporu na 68,95 pkt. przez BOSSA USD.

EUR/USD poniżej wsparcia na 1,3624Źródło: DM BOŚ
d2g93wk
d2g93wk

Mamy piątek, a część inwestorów być może woli zaczekać z decyzjami do momentu poznania opinii części członków FED nt. gospodarki – na dzisiejszy wieczór i sobotę zaplanowano szereg wystąpień. Kluczowe jak zwykle mogą okazać się słowa Bena Bernanke o godz. 20:30.

(fot. dm bos)
Źródło: (fot. dm bos)

Wykres dzienny EUR/USD

(fot. dm bos)
Źródło: (fot. dm bos)

Wykres tygodniowy BOSSA USD

d2g93wk

W poniedziałek w Polsce jest wolne z tytułu Święta Trzech Króli, ale na rynkach światowych mamy normalny handel i normalizację w kwestii płynności – wracają inwestorzy z Tokio. W kalendarzu publikacje indeksów PMI z Chin i strefy euro. W tej ostatniej kwestii jak zwykle będziemy zerkać na PIIGS, zwłaszcza Włochy i Hiszpanię, oraz to co dzieje się na linii Niemcy – Francja. Sytuacja gospodarcza w tych obu krajach zaczyna przypominać lustrzane odbicie, co powinno być powodem do niepokoju o stabilność strefy euro, ale raczej w długoterminowym horyzoncie (2 lata). W poniedziałek po południu uwagę przykują odczyty z USA, zwłaszcza indeks ISM dla usług o godz. 16:00. Wcześniej, bo o godz. 14:00 poznamy wstępne szacunki dotyczące inflacji HICP w Niemczech. W okresie międzyświątecznym przedstawiciele tego kraju (Weidmann, Schauble) krytycznie odnosili się do faktu, że ECB mógłby przez dłuższy czas utrzymywać stopy procentowe na niskim poziomie. Dane z Niemiec będą wstępem do tego, co oficjalnie poznamy we wtorek,
czyli szacunków inflacji HICP dla całej strefy euro. Mediana oczekiwań rynku nie zakłada jednak, aby miała być ona w grudniu wyższa od 0,9 proc. r/r zanotowanych w listopadzie. Jeżeli to się potwierdzi, to znikną argumenty za ewentualnym większym odbiciem się wspólnej waluty w kolejnych dniach. Chociaż jak zwykle uwagę będzie przyciągał Mario Draghi podczas czwartkowej konferencji.

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

d2g93wk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g93wk