Euro najtańsze względem funta od dwóch lat
Podczas środowej sesji amerykański dolar nadal się umacniał, jednak dzisiaj rano siła USD jest już wyraźnie mniejsza. Tak czy inaczej, bardziej niż dolar, uwagę inwestorów przyciąga obecnie słabość euro oraz siła funta brytyjskiego oraz jena japońskiego.
17.07.2014 09:28
EUR/USD coraz bliżej 1,35
Zgodnie z tym, co pisałam we wczorajszym raporcie, na wykresie eurodolara w pierwszej części wczorajszej sesji ważny był przede wszystkim fakt, że wartość tej pary walutowej nie zdołała powrócić ponad poziom 1,36. Nawet okolice 1,3570 okazały się zbyt silnym oporem na wykresie EUR/USD.
To zaważyło na sytuacji na tej parze walutowej w późniejszych godzinach. Notowania eurodolara skierowały się mocniej na południe i wczoraj dotarły na koniec sesji do okolic 1,3520-1,3525. Dzisiaj rano to właśnie w tym obszarze nastąpiła stabilizacja notowań, ponieważ obecnie okolice 1,3520 to najbliższy techniczny poziom wsparcia. Silniejszą barierą dla niedźwiedzi jest rejon 1,3502, czyli poziom lokalnego minimum z początku czerwca br. Zejście notowań EUR/USD poniżej tej bariery jest mało prawdopodobne, ponieważ wypowiedź Janet Yellen oraz dane makro są raczej zbyt mało optymistyczne, by mogły wspierać dolara także w kolejnych sesjach.
Dzisiaj w kalendarzu danych makro warto zwrócić uwagę na przedpołudniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w strefie euro oraz popołudniowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, rynku pracy oraz indeks Fed z Filadelfii.
EUR/GBP najniżej od niemal 2 lat
O ile kurs eurodolara jest najniższy od miesiąca, to słabość wspólnej waluty widać przede wszystkim na wykresie EUR/GBP. Wczoraj kurs tej pary walutowej po raz kolejny zniżkował – dotarł on do najniższego poziomu od września 2012 roku, a więc od niemal dwóch lat.
Niski poziom kursu euro względem funta jest jednak efektem nie tyle słabości samego euro, co siły brytyjskiej waluty (GBP był bowiem w środę silny także względem m.in. USD). Wczoraj pojawiły się kolejne optymistyczne dane z brytyjskiej gospodarki, tym razem dotyczyły one rynku pracy. Oficjalne dane pokazały bowiem, że zatrudnienie w Wielkiej Brytanii znajduje się na rekordowo wysokim poziomie.
Dzisiaj rano kurs GBP/EUR delikatnie kieruje się w górę, odrabiając część środowych strat – niemniej jednak, na wykresie tej pary walutowej utrzymuje się długoterminowy trend spadkowy.
Dorota Sierakowska
Analityk
DM BOŚ