Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza utworzyła fundusz antykryzysowy

Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (ros.
EwrAzES) powołała do życia wspólny fundusz antykryzysowy w
wysokości 10 mld dolarów.

Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas posiedzenia Rady Międzypaństwowej EwrAzES na szczeblu szefów rządów, które odbyło się we wtorek w Moskwie.

W skład tej regionalnej organizacji gospodarczej wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan, a Armenia ma w niej status obserwatora.

Środki - 10 mld dolarów - wyasygnują głównie Rosja i Kazachstan. Wkład pozostałych państw - biedniejszych od tej dwójki - będzie symboliczny.

Pieniędzmi będzie zarządzał Euroazjatycki Bank Rozwoju, utworzony przez Rosję i Kazachstan w 2006 roku do finansowania projektów w ramach EwrAzES.

Premier Rosji Władimir Putin ogłosił, że jego kraj wniesie do funduszu 7,5 mld USD. _ Z uwzględnieniem tego faktu _ - dodał Putin - _ na czele rady funduszu stanie rosyjski wicepremier i minister finansów Aleksiej Kudrin. _

Szef rządu Rosji poinformował, że fundusz zacznie działać jeszcze w tym roku, a zainteresowane kraje będą otrzymywały pieniądze w formie pożyczek i kredytów stabilizacyjnych.

Z funduszu tego będą też finansowane międzypaństwowe projekty inwestycyjne.

Kudrin poinformował, że fundusz zacznie funkcjonować najpóźniej we wrześniu.

Według szefa rosyjskiego resortu finansów, kredyt w wysokości 500 mln dolarów, o który Białoruś zabiega w Rosji, może jej zostać wypłacony właśnie z funduszu antykryzysowego EwrAzES.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)