Eurodolar konsoliduje się od kilku dni
Eurodolar od kilku dni konsoliduje się w przedziale 1,3040- 1,3140. Wybicie z tego przedziału powinno wyznaczyć kierunek notowań na najbliższe dni. Naszym zdaniem kurs EUR/USD wybije się dołem z konsolidacji.
11.04.2012 | aktual.: 11.04.2012 10:29
Kluczowe poziomy, których przebicie będzie stanowiło silny sygnał do otwierania krótkich pozycji wyznaczone są przez dołki z lutego oraz marca i znajdują się na poziomach 1,30 oraz 1,2975. Docelowo przewidujemy, że w najbliższych tygodniach eurodolar znajdzie się przy poziomie 1,26. Na wykresie dziennym da się zauważyć formację głowy z ramionami, a notowania obecnie konsolidują się przy linii szyi. Z powodu braku ważniejszych odczytów makroekonomicznych, dziś uwaga rynku ponownie skupi się na rynku długu i doniesieniom z peryferyjnych krajów Eurolandu. Jeżeli rentowności hiszpańskich obligacji przekroczą psychologiczną barierę 6 proc. eurodolar powinien przebić poziom 1,30.
Rynek długu sugeruje osłabienie euro
W ostatnich tygodniach wyraźnie spadła korelacja między indeksem różnicy rentowności długu Niemiec i USA, a kursem EUR/USD. Korelacja 200- dniowa sięga poziomu 0,77, natomiast 30- dniowa spadła do zaledwie 0,18. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wszystkie odchylenia rzeczywistego kursu EUR/USD od wyznaczonego przez indeks różnicy rentowności niwelowane były w przeciągu kilku miesięcy. Obecnie eurodolar znajduje się powyżej kursu wyznaczonego na podstawie indeksu o około 300 pipsów. Biorąc jednak pod uwagę wygasające skutki LTRO oraz powrót obaw o strefę euro, wspólna waluta powinna osłabiać się, a odchylenie zawężać.
Rentowność hiszpańskich obligacji znów wysoko
W ostatnich dniach wyraźnie dało zauważyć się nawrót negatywnych zjawisk rynkowych, charakterystycznych dla końcówki ubiegłego roku, czyli apogeum obaw o kryzys zadłużeniowy w strefie euro. Wczoraj po raz kolejny rentowności 10- letnich obligacji Włoch i Hiszpanii znacznie wzrosły (odpowiednio do poziomu 5.67 proc. i 5,95 proc.)- w przypadku kraju z półwyspu Iberyjskiego jest to najwyższy poziom od listopada 2011 roku. Inwestorzy wyraźnie wyprzedają ryzykowne aktywa na rzecz bezpiecznych- rentowność niemieckich „dziesięciolatek” spadła do najniższego poziomu od września 2011 roku- 1,689 proc. W najbliższym czasie, w parze z pogarszającą się sytuacja na europejskim rynku długu pójdą spadki na eurodolarze.
USA: Spadek rekordowego deficytu
Dziś poznamy poziom deficytu budżetowego Stanów Zjednoczonych za marzec. Rynki oczekują spadku deficytu do poziomu 196 mld USD z 232 mld USD w lutym. Do spadku deficytu przyczynić się mają efekty kalendarzowe (luty bieżącego roku był dłuższy o jeden dzień). W efekcie można oczekiwać wyższych dochodów podatkowych. Deficyt budżetu federalnego znajduje się obecnie na rekordowo wysokich poziomach. Trudno spodziewać się jego spadku przed wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie br. Ulgi podatkowe wprowadzone przez poprzednią administrację w większości wygasają dopiero w przyszłym roku, co nie wpływa pozytywnie na poziom dochodów budżetowych. Równocześnie obecna administracja zwiększyła wydatki do najwyższego poziomu od czasu R.Reagana. Dane o wielkości deficytu budżetowego nie powinny wpływać bezpośrednio na sytuację na rynkach finansowych, jednak w dłuższym horyzoncie stanowią one ważny element oceny stanu gospodarki amerykańskiej.
Złoty najsłabszy od połowy lutego
Wczoraj złoty tracił na wartości. Notowania w stosunku do euro jak i dolara wybiły sie górą z konsolidacji i znalazły się najwyżej od prawie dwóch miesięcy. Kurs EUR/PLN osiągnął maksimum na poziomie 4,2070, a USD/PLN na poziomie 3,22. Nad ranem zloty konsoliduje się tuż poniżej tych poziomów - EUR/PLN wynosi 4,1950, a USD/PLN 3,20. Jeżeli eurodolar kontynuował będzie spadki, złoty będzie się dalej osłabiał. Najbliższe opory znajdują się przy poziomach 4,24 w stosunku do euro oraz 3,26 w stosunku do dolara. W tym tygodniu z rodzimej gospodarki poznamy dane dotyczące bilansu płatniczego (w czwartek), inflacji konsumenckiej oraz podaży pieniądza (w piątek).
TMS Brokers