Trwa ładowanie...
d6ienjq

Europa Środkowa i Turcja: przegląd informacji z ub. tygodnia i zapowiedź tygodnia

18.11. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu uwagę inwestorów przykuły lepsze od oczekiwań odczyty PKB w III kw. na Węgrzech i Rumunii, oraz słabszy od oczekiwań odczyt czeskiego...

d6ienjq
d6ienjq

18.11. Warszawa (PAP) - W poprzednim tygodniu uwagę inwestorów przykuły lepsze od oczekiwań odczyty PKB w III kw. na Węgrzech i Rumunii, oraz słabszy od oczekiwań odczyt czeskiego PKB. Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie posiedzenie tureckiego banku centralnego.

We wtorek decyzja tureckiego banku centralnego. Ekonomiści spodziewają się pozostawienia stóp procentowych bez zmian.

W środę dane o wynagrodzeniach na Węgrzech we wrześniu.

RYNKI W POPRZEDNIM TYGODNIU

d6ienjq

W poprzednim tygodniu czeska korona osłabiła się o 0,79 proc. do 27,163 za euro, forint osłabił się o 0,65 proc. do 298,17 za euro, a turecka lira osłabiła się o 0,59 proc. do 2,737 za euro. W tym czasie złoty osłabił się o 0,13 proc. do poziomu 4,185 za euro.

Czeski indeks giełdowy PX w ciągu ubiegłego tygodnia spadł o 0,96 proc. do poziomu 1009,24, węgierski BUX spadł o 0,34 proc. do poziomu 18.882,95 pkt. Turecki XU100 wzrósł o 0,48 proc. do 74.273,25 pkt., a WIG wzrósł o 1,11 proc. do poziomu 53.896,03 pkt.


CZECHY

d6ienjq

PKB W III KW. SPADŁ RDR I KDK

Dynamika PKB w III kw. wyniosła -1,6 proc. rdr wobec -1,3 proc. rdr w II kw. i -0,5 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. W ujęciu kdk PKB spadł o 0,5 proc. po wzroście o 0,6 proc. w II kw. i wobec oczekiwań wzrostu o 0,5 proc.

Bank Ceska Sporitelna należący do Erste Group ocenił, że te dane, w kontekście innych odczytów w regionie, są "zaskakujące" i "dziwne" i unaoczniają niepewność ożywienia. Bank ocenia, że w IV kw. czeska gospodarka powróci do wzrostów.


WĘGRY

d6ienjq

WZROST PKB W III KW. PRZYSPIESZYŁ

Dynamika PKB w III kw. wyniosła 1,6 proc. rdr wobec 0,5 proc. rdr w II kw. i wobec oczekiwań 0,9 proc. rdr. W ujęciu kdk PKB wzrósł o 0,8 proc. po wzroście o 0,4 proc. w II kw.

Ekonomiści BNP Paribas zwracają uwagę, że wzrost w II kw. został zrewidowany z 0,1 proc. kdk do 0,4 proc. kdk.


TURCJA

DEFICYT C/A WZRÓSŁ BARDZIEJ OD OCZEKIWAŃ

Deficyt bilansu płatniczego we wrześniu wyniósł 3,3 mld USD wobec 2,0 mld USD miesiąc wcześniej i wobec oczekiwań rynku 2,7 mld USD. Deficyt z ostatnich 12 miesięcy wynosi 59,1 mld USD.

d6ienjq

Bank Morgan Stanley prognozuje, że w 2013 r. deficyt może wynieść 7 proc. PKB, co "na obecnym etapie nie jest alarmujące".

"Szanse na szybszy wzrost i korzystny efekt osłabienia liry poprzez kanał handlowy będą głównymi czynnikami dla dalszego kształtowania się deficytu C/A" - napisano w komentarzu ING.

Ekonomiści ING zwracają uwagę na rewizję danych o przychodach z turystyki, która zmniejszyła 12-miesięczny kroczący deficyt.

d6ienjq

STOPA BEZROBOCIA STABILNA

Stopa bezrobocia w sierpniu (po dostosowaniu sezonowym) wyniosła 10,1 proc., tyle samo, co miesiąc wcześniej. W sektorze pozarolniczym stopa bezrobocia również była stabilna, na poziomie 12,5 proc. Stopa uczestnictwa w rynku pracy wzrosła o 0,1 pkt. proc. do 50,9 proc.

"Spowolnienie wzrostu gospodarczego było widoczne w sierpniowych danych z rynku pracy. Patrząc dalej, dane o bezrobociu zapewne pozostaną słabe, częściowo w związku z trwającą zmiennością na rynkach finansowych" - napisano w komentarzu powiązanego z BNP Paribas TEB Trk Ekonomi Bankasi.

d6ienjq

DEFICYT PO X MNIEJSZY RDR

Deficyt budżetu w październiku wyniósł 3,2 mld lir, a w okresie styczeń-październik 7,7 mld lir. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 18,8 mln lir.

W październiku deficyt strukturalny wyniósł 0,8 mld lir, a w okresie styczeń-październik strukturalne saldo budżetu wykazuje nadwyżkę 38,6 mld lir.


RUMUNIA

SILNY WZROST PKB W III KW.

Dynamika PKB w III kw. wyniosła 4,1 proc. rdr wobec 1,6 proc. rdr w II kw. i -0,5 proc. oczekiwanych przez ekonomistów. W ujęciu kdk PKB wzrósł o 1,6 proc. po wzroście o 0,8 proc. w II kw.

"W całym roku spodziewamy się wzrostu 2,5 proc., choć dostrzegamy szanse na wzrost bliski 3,0 proc., o ile utrzyma się tempo napływów funduszy strukturalnych, notowane w ostatnich sześciu miesiącach (średnio 350 mln euro miesięcznie" - napisano w komentarzu Erste Group.(PAP)

fdu/ osz/

d6ienjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ienjq