Europa zadłuża się

Eurostat opublikował niepokojące dane na temat zadłużenia państw Unii Europejskiej. Jak łatwo się domyślić, w okresie niskich stóp procentowych i słabej koniunktury zadłużenie nie spadało. Istotna poprawa miała miejsce tylko w Polsce, ale było to wywołane sztuczkami księgowymi i niemal likwidacją OFE.

Europa zadłuża się
Źródło zdjęć: © Fotolia | friday

Eurostat opublikował dane na temat zadłużenia w Unii Europejskiej. Przeciętnie zadłużenie względem PKB wzrosło o 1,4%. Co niepokojące, tylko 6 państw zanotowało poprawę, a aż w 19 sytuacja się pogorszyła. Liderem zmian jest oczywiście Polska, w której “skok” na OFE pozwolił radykalnie poprawić ten wynik. Dług spadł o 7,6%. Dobrze wypadła również Grecja, ale gdyby państwo mające 174% zadłużenia nie redukowało go, byłby to poważny problem. Warto zresztą zwrócić uwagę, że przy tym poziomie redukcja o 1% nie jest żadną radykalną poprawą. Najszybciej sytuacja pogarsza się na Słowenii i Węgrzech - odpowiednio 7% i 5% w ciągu roku.

Podstawowym problemem, z którym przyjdzie się mierzyć Europie, jest to, że taka sytuacja jet możliwa, gdy stopy procentowe są rekordowo niskie, a koszt obsługi długu relatywnie niewielki. Aż strach pomyśleć, co się stanie, gdy gospodarka przyspieszy, stopy procentowe wzrosną, a rządy będą mieć konkurencję biznesu w kolejce po finansowanie.

Dzisiaj odbędą się aukcje polskich obligacji na kwotę 3-5 mld złotych. Zdaniem obserwatorów nie ma powodów, by nie znaleźli się nabywcy. Powodem są oczekiwania spadku stóp procentowych w nadchodzących miesiącach oraz ostatnie ruchy na Węgrzech. Polskie papiery dłużne są obecnie lepiej oprocentowane niż węgierskie, co - patrząc na perspektywy obydwóch gospodarek - mocno działa na korzyść rodzimych papierów dłużnych. Jeżeli aukcja wypadnie korzystnie, powinno to umocnić złotego względem innych walut.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane makroekonomiczne: 10:00 - Polska - sprzedaż detaliczna oraz stopa bezrobocia, 12:00 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna wg CBI, 13:00 - USA - wnioski o kredyt hipoteczny.

To będzie bardzo aktywny dzień dla osób zainteresowanych funtem. O godzinie 10:30 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, a o 13:45 Mark Carney, prezes tej instytucji, będzie brał udział w debacie. Biorąc pod uwagę wspomniane już dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu w Polsce i o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, prognozowanie kursu GBP/PLN na dzisiejsze zamknięcie dnia będzie niezwykle trudne. Jedno na co z pewnością trzeba się dzisiaj przygotować, to zwiększona zmienność na tej parze walutowej.

EUR/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 23.04.2014 do 23.07.2014

Kurs EUR/PLN utworzył średniookresowy trend boczny. W przypadku ruchu powrotnego w górę, pierwszy opór znajduje się na górnym ograniczeniu formacji, czyli w okolicach 4,1550. Wsparciem jest testowany obecnie poziom 4,1300, czyli dolne ograniczenie formacji.
CHF/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 23.04.2014 do 23.07.2014

Po ostatnich wzrostach kurs CHF ponownie przeszedł w trend boczny. Gdyby ruch w górę był jednak kontynuowany to po przebiciu oporu na 3,4200 można spodziewać się testowania okolic 3,4300 czyli maksimum ostatnich dwóch miesięcy. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 3,4000, a po jego przebiciu poziom 3,3850, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 23.04.2014 do 23.07.2014

Kurs USD/PLN poruszał się ostatnimi miesiącami w wąskim zakresie 3,0000-3,0650. Kurs wybił się co prawda z tego ograniczenia, osiągając poziom 3,0700, ale szybko zawrócił i znów tworzy trend boczny. Obecnie utworzył się krótkoterminowy trend wzrostowy a kurs testuje poziom 3,0700.
GBP/PLN

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 23.04.2014 do 23.07.2014

Kurs GBP/PLN ponownie poszedł w górę i przekroczył już ostatnie maksimum na 5,2350. Dla ruchu w górę najbliższym oporem jest 5,2500. W przypadku ruchu w dół pierwsze istotne wsparcie to linia łącząca minima lokalne na 5,2200 a następnie okolice 5,1800, czyli poprzednie ważne minimum lokalne.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl
Currency One SA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)