Trwa ładowanie...
d4lvaey
akcje

Europejski Bank Centralny pożycza pieniądze, na giełdzie zmienność nastrojów

Wzrosty na rynkach azjatyckich zachęciły rano inwestorów do nabywania akcji notowanych na warszawskim parkiecie. Przed południem EBC poinformował, iż pożyczył bankom komercyjnym 489,2 mld euro w ramach trzyletnich niskooprocentowanych kredytów pod zastaw obligacji, czyli kwotę znacznie wyższą od oczekiwanej przez rynek.

Share
d4lvaey

Decyzja ta wywołała falę mocniejszych wzrostów, niestety entuzjazm nie trwał długo i druga połowa sesji należała już do sprzedających. Najmocniej zachowywały się akcje spółek ukraińskich i WIG40, który wzrósł dzisiaj aż 2,63 proc.

Relatywną siłę polskiego rynku zawdzięczamy dzisiaj miedziowemu konglomeratowi, który pomógł utrzymać wartość indeksu największych spółek powyżej wczorajszego zamknięcia. KGHM podniósł prognozę zysku na 2011 do 11,19 mld zł z 9,6 mld zł. Kurs akcji wzrósł 4,88 proc. Dom Maklerski Millennium obniżył cenę docelową dla lubińskiej spółki do 123,8 zł z 206 zł, jednakże pozostawił zalecenie „akumuluj”. Innymi lokomotywami były GTC (+5,94 proc.), TVN (+5,08 proc.) i TP S.A. (+3,19 proc.). Jeżeli chodzi o sektor finansowy, to zyskiwały na wartości Getin, Pekao SA i BRE, traciły natomiast PZU, PKO BP i Bank Handlowy. Fitch obniżył rating dla tej ostatniej spółki do „A-” z perspektywą stabilną. Decyzja ta była echem zmiany ratingu z 15 grudnia dla spółki matki Citigroup Inc. Spółki paliwowe wyraźnie były dzisiaj tymi, które ciążyły na rynku. Lotos tracił 3 proc., a PKN Orlen ponad 1 proc.

Na szerokim rynku silne wzrosty zanotował Energomontaż Południe. PBG i Rafako podpisały wczoraj umowę, w wyniku której Rafako nabyło ponad 64 proc. akcji EPD za około 160 mln zł (cena za jedną akcję wyniosła w przybliżeniu 3,5 zł). Kurs budowlanej spółki z Katowic wzrósł na dzisiejszej sesji ponad 18 proc. Zyskiwały na wartości również walory Eurocashu i Emperii w wyniku informacji o sfinalizowaniu przejęcia Grupy Tradis. Kapitalizację zwiększył również Polimex-Mostostal. Dzięki lekkiej zimie spółka ma szansę zerealizować w tym roku większą sprzedaż. Spółka zamierza sprzedać część nieruchomości deweloperskich w celu zmniejszenia swojego zadłużenia. Duże wahania obserwowaliśmy dzisiaj na akcjach Biotonu. Na początku sesji inwestorzy chętni byli sprzedawać akcje po 6 groszy, w pewnym momencie kurs został zawieszony. Ostatecznie jednak nie doszło do realizacji transakcji po 5 groszy.

d4lvaey

Średnioterminowo indeks największych spółek pozostaje w trendzie horyzontalnym, kluczowa linia wsparcia to 2089 pkt, natomiast linia oporu to 2230 pkt. Tydzień przedświąteczny charykeryzuje się niskimi obrotami, dlatego trudno dziwić się dużej zmienności panującej na warszawskim parkiecie, i wysokimi spredami w ofertach kupna i sprzedaży większości notowanych walorów. Dzisiajsza sesja przywraca nadzieję na rajd świętego Mikołaja, który moim zdaniem może potrwać do połowy stycznia.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

d4lvaey

Podziel się opinią

Share
d4lvaey
d4lvaey