Trwa ładowanie...
d2ufhka

Europejski tandem poprawia nastrój

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy. Ten mini szczyt jak można go nazwać w całości był poświęcony najbliższej przyszłości strefy euro jak i kroków, które powinny zostać podjęte aby skutecznie zwalczać obecny kryzys. To wydarzenie przyćmiło dzisiejszą aukcję niemieckich i francuskich bonów skarbowych.

Share
d2ufhka

Ostatnie dni nie sprzyjały notowaniom wspólnej waluty. Słabe odczyty danych makroekonomicznych jakie napływały z Niemiec, strefy euro oraz wciąż obecne obawy związane z kondycją finansową Hiszpanii miały negatywny wydźwięk na euro. W dniu dzisiejszym mamy kontynuację gorszych od oczekiwań analityków odczytów parametrów ekonomicznych – produkcja przemysłowa w listopadzie dla Niemiec wyniosła -0.6% m/m wobec konsensusu -0.7% m/m. Przeciwieństwem natomiast okazały się ostatnie wyniki dla największej gospodarki na świecie. Stany Zjednoczone pod koniec zeszłego tygodnia zanotowały bardzo dobre wyniki – malejąca stopa bezrobocia, która w grudniu wyniosła 8.5 proc. wobec oczekiwań na poziomie 8.7 proc. czy też wzrost zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 200 tyś. względem prognozowanych 150 tyś.

Wobec tych informacji na poprzednich sesjach dolar amerykański zyskiwał na wartości w stosunku do euro. Dzisiaj ze względu na, jak to zwykle bywa, duże oczekiwania inwestorów w odniesieniu do spotkania na linii Merkel-Sarkozy wspólna waluta odreagowała i zdołała zyskać na wartości. Para EURUSD o godzinie 16.25 notuje 1.2736 podczas gdy początek dzisiejszej sesji otworzyła na poziomie 1.2692. Dzisiejsze maksimum natomiast wynosi 1.2784 i jego wybicie dałoby szanse na osiągnięcie piątkowego szczytu 1.2811.
W związku z wyczekiwaniem na pierwsze informacje dotyczące spotkania na szczycie kanclerz Niemiec i prezydenta Francji wspólna waluta również umocniła się wobec funta brytyjskiego. Para EURGBP o godzinie 16.30 odnotowała wartość 0.8249. Dzisiejszą sesję rozpoczęła od poziomu 0.8233, natomiast obecne maksimum wynosi 0.8276 i jego wybicie dałoby szanse na osiągnięcie czwartkowego szczytu dla tej pary walutowej 0.8289. Nastroje na rynku krajowym nie uległy poprawie gdyż ich korelacja jest bardzo mocno związana z sytuacją na rynku europejskim. Na naszą niekorzyść również wpływa postawa forinta węgierskiego. W poniedziałek jednak pierwsze skrzypce odegrało spotkanie przywódców dwóch największych gospodarek UE na czym nieco skorzystał również złoty. Para EURPLN o godzinie 16.40 odnotowuje wartość 4.4798. Początek dzisiejszego dnia rozpoczęła od wartości 4.4900, a minimum to 4.4762 którego przebicie otwierałoby drogę w kierunku środowego dołka 4.4539 z przed tygodnia.
Nowym niepokojącym sygnałem dla Unii Europejskiej jest informacja dotycząca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który coraz bardziej traci zaufanie wobec Grecji i jej możliwości uporządkowania finansów wewnątrz kraju co ponownie przyciąga widmo rozłamu UE. Dodatkowym ogniskiem nerwowości pozostają Węgry, które ze względu na zmianę prowadzenia polityki dotyczącej Banku Centralnego i jego upolitycznienia straciły szanse na pomoc ze strony MFW.

Adrian Mech
NOBLE Markets

d2ufhka

Podziel się opinią

Share
d2ufhka
d2ufhka