Trwa ładowanie...
d10a9k5

Europosłowie chcą zakazu palenia w pracy

Parlament Europejski chce wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy i w gastronomii. Europosłowie wezwali w środę komisję UE do rozszerzenia dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy o zakaz palenia.

Share
d10a9k5

Parlament Europejski chce wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy i w gastronomii. Europosłowie wezwali komisję UE do rozszerzenia dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy o zakaz palenia.

Z rezolucji parlamentu wynika, że wszyscy pracodawcy w UE musieliby zapewnić miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego. W przypadku, gdy państwa członkowskie nie wprowadzą same zakazu palenia, Komisja Europejska złoży odpowiedni projekt ustawy najpóźniej do roku 2011.

Komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou podkreślał kilkakrotnie, że popiera zakaz palenia w miejscu pracy i chętnie przedłoży odpowiednią ustawę. Kyprianou czeka jedynie na zielone światło Parlamentu Europejskiego. W roku 2008 komisarz chce złożyć odpowiednie sprawozdanie dotyczące działań przeciwko paleniu.

W minionych latach, w ramach ochrony osób niepalących, w wielu krajach Europy zakazano palenia w budynkach publicznych, takich jak urzędy, uniwersytety i dworce kolejowe, również w publicznych środkach komunikacji. Na przykład w Belgii zakaz palenia obowiązuje generalnie również w miejscach pracy. Jednak regulacje te nie obowiązują jeszcze w wielu krajach. Pracownicy mogą jedynie domagać się, by ich własne miejsce pracy było wolne dymu tytoniowego.

Przemysł tytoniowy krytykuje tak rozległy zakaz palenia jako niepotrzebny. W wielu krajach Unii istnieje już zakaz palenia w budynkach publicznych i w gastronomii, powiedział rzecznik producenta papierosów Reemtsma. Również duża część przedsiębiorstw wprowadziła odpowiednie regulacje dotyczące palenia w miejscu pracy.

d10a9k5

Podziel się opinią

Share
d10a9k5
d10a9k5