Trwa ładowanie...
d1ft4ny
11-02-2015 11:17

EuroRating obniżył rating kredytowy JSW do B-, perspektywa negatywna

Warszawa, 11.02.2015 (ISBnews) - EuroRating obniżyła poziom ratingu kredytowego nadanego Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) do B- z B+. Jednocześnie utrzymana została negatywna perspektywa ratingu, podała agencja.

Share
d1ft4ny

"Kolejne obniżenie poziomu oceny wiarygodności kredytowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA związane jest z szacunkami agencji dotyczącymi szybkiego pogarszania się kondycji finansowej spółki, wynikającego z utrzymywania się bardzo niskich cen węgla energetycznego i koksującego na rynkach światowych, co - przy wysokich i utrzymujących się nadal na praktycznie niezmienionym poziomie kosztach ponoszonych przez JSW - skutkuje generowaniem przez spółkę wysokich strat już na poziomie znormalizowanego wyniku operacyjnego" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, sytuację spółki dramatycznie pogarsza obecnie dodatkowo "nieodpowiedzialna postawa" związków zawodowych, które poprzez sparaliżowanie strajkiem zakładów wydobywczych, przyczyniają się do dalszego zmniejszania przychodów i powiększania strat generowanych przez spółkę.

"EuroRating szacuje, że przy utrzymaniu się obecnych tendencji w kolejnych kwartałach jastrzębska spółka może wygenerować w 2015 roku stratę przekraczającą 1 mld zł. Agencja ocenia, iż bez szybkiego wznowienia wydobycia węgla oraz bez podjęcia niezwłocznych i zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych, mających na celu zmniejszenie poziomu i uelastycznienie ponoszonych kosztów oraz zwiększenie efektywności wydobycia węgla, JSW będzie w coraz większym stopniu zagrożona utratą płynności finansowej i w konsekwencji upadłością" - czytamy dalej.

W tym kontekście agencja zwraca uwagę, że - ponieważ zarząd jastrzębskiej spółki nie planuje redukcji zatrudnienia i zamykania kopalń - spółka nie może ubiegać się o ewentualną pomoc publiczną. Ponadto, EuroRating nie spodziewa się również, aby zarząd JSW otrzymał istotne poparcie Skarbu Państwa dla przeprowadzania koniecznych głębszych procesów restrukturyzacyjnych mających na celu ustabilizowanie sytuacji finansowej spółki.

d1ft4ny

"Negatywna perspektywa ratingu oznacza, iż według obecnych ocen agencji ratingowej EuroRating prawdopodobieństwo dalszego obniżenia ratingu nadanego spółce JSW SA w horyzoncie kolejnych 12 miesięcy jest obecnie większe niż 1:3" - podano również.

Pozytywny wpływ na ocenę wiarygodności kredytowej JSW w dłuższej perspektywie mogłoby mieć wyraźne odwrócenie dotychczasowych negatywnych tendencji cenowych na rynku węgla koksowego i energetycznego, jak również podjęcie przez spółkę zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych, skutkujących wyraźną redukcją i zwiększeniem elastyczności ponoszonych kosztów działalności operacyjnej, co przyczyniłoby się do poprawy przepływów pieniężnych oraz wyników finansowych spółki, napisano także w materiale.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.

(ISBnews)

d1ft4ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ft4ny