EURUSD blisko czerwcowego szczytu

Końcówka minionego tygodnia doprowadziła do istotnej poprawy nastrojów na rynku światowych. Informacje, jakie napłynęły ze szczytu Unii Europejskiej zostały ocenione pozytywnie.

02.07.2012 11:10

Przede wszystkim ciepło przyjęto doniesienia na temat możliwości bezpośredniego dokapitalizowania banków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Istotna kwestią pozostaje teraz to jak długo uda się podtrzymać pozytywne nastroje na rynkach finansowych i czy Europejskie Bank Centralny zaangażuje się bardziej w walkę z kryzysem zadłużeniowym w Europie.

Dzisiaj w nocy napłynęły kolejne dane z chińskiej gospodarki. W czerwcu indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłu opracowywany przez HSBC spadł do 48,2pkt. z 48,4pkt. w maju wobec wstępnego odczytu na poziomie 48,1pkt. Z kolei oficjalny indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł do 50,2pkt. z 50,4pkt., tak więc wbrew oczekiwaniom indeks utrzymał się w czerwcu powyżej poziomu 50pkt. Jest więc szansa na podtrzymanie lepszych nastrojów w pierwszym tygodniu lipca w oczekiwaniu na czwartkowe posiedzenie ECB (aż 48 z 71 analityków i ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutersa oczekuje, że w lipcu ECB zdecyduje się na obniżkę głównej stopy procentowej o 0,25%) i pod warunkiem, że na rynek będą napływały lepsze dane.

W dzisiejszym kalendarium dominują dane na temat wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym. Opublikowane indeksy PMI dla usług dla Niemiec i całej strefy euro były lepsze niż oczekiwali analitycy i wyniosły w czerwcu odpowiednio 45pkt. i 45,1pkt. To powinno pomóc notowania EURUSD, które z technicznego punktu widzenia mają szansę testować czerwcowe maksimum. Ponowny test okolic 1,27 będzie sprzyjał kontynuacji wzrostów w rejon 1,2820. Na rynku krajowym notowania złotego pozostają stabilne. Po silnym piątkowym umocnieniu złoty nieco odreagowuje do czego symptomem był gorszy odczyt indeksu PMI dla Polski, który spadła w czerwcu do 48pkt. Kolejny słaby odczyt tego wskaźnika wskazuje na trwające pogorszenie się kondycji polskiego sektora przemysłowego. Ustabilizowanie się sytuacji na rynkach światowych będzie jednak sprzyjać PLN.
EURPLN
Piątek przyniósł silne spadki na EURPLN w wyniku czego kurs powrócił w rejon 4,20, nieco powyżej którego przebiega zniesienia 61,8% Fibo całości fali wzrostowej, która zaczęła kształtować się na początku marca tego roku. Eurozłoty wspiera się obecnie na 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która obecnie wyznacza najbliższe wsparcie. Silnym oporem w średnim terminie pozostają okolice 4,30. Nastąpiło wybicie dołem z chmury ichimoku, co sprzyja dalszym spadkom. Dolne ograniczenie chmury wyznacza opór w rejonie 4,25.
EURUSD
Sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji wzrostów na parze EURUSD. Para obecnie handlowana jest w rejonie 1,2640, ale z technicznego punktu widzenia jest szansa na kolejny test okolic 1,2700, co z kolei otworzy furtkę do testu czerwcowego maksimum. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,2420. Utrzymanie pozytywnych nastrojów na rynkach światowych będzie ograniczało spadki na EURUSD.
GBPUSD
GBPUSD przełamał linie trendu spadkowego na wykresie dziennym i tym samym otworzył sobie drogę do kontynuacji wzrostów w rejon 1,5780. Na wykresie dziennym notowania utrzymują się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, jednak wzrost apetytu na ryzyko powinien sprzyjać umocnieniu funta. Czynnikiem ryzyka dla GBP pozostaje możliwość dalszego ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej.
EURJPY
EURJPY na wykresie dziennym porusza się w lekkim kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie wyznacza opór w rejonie 102,80, natomiast dolne ograniczenie zbiegające się z linią Kinjun stanowi silne wsparcie na poziomie 98,60. Linia Tenkan wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 100 jenów za euro. Wyraźna poprawa nastrojów na rynkach światowych może sprzyjać wzrostom w okolice górnego ograniczenia kanału.
Autor: Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)