EURUSD broni wsparcia
Podczas weekendu inwestorzy oczekiwali na wyniki niedzielnego referendum w Szwajcarii w kwestii złota. Sondaże wskazywały już wcześniej na przewagę zwolenników nie zwiększania prze Narodowy Bak Szwajcarii rezerw z złocie i w rzeczywistości niespodzianek też nie było. Ponad 77% Szwajcarów opowiedziało się przeciwko proponowanej inicjatywie w sprawie złota, co spotkało się z zadowoleniem SNB, który obecnie będzie mógł kontynuować dotychczasową politykę monetarną i bronić minimalnego kursu wymianu EURCHF.
Na parach z frankiem szwajcarskim nie widać było większej reakcji na wyniki referendum. Silniej zareagowało złoto, które traciło na wartości w reakcji na wynik głosowania.
Odczyt inflacji CPI w strefie euro był zgodny z oczekiwaniami. Zgodnie ze wstępnymi danymi inflacja bazowa ustabilizowała się w listopadzie na poziomie 0,7% , natomiast inflacja CPI wyhamowała do poziomu 0,3% z 0,4% w skali roku. Istnieje dość duże ryzyko, że spadek cen może się jeszcze pogłębić, co będzie wywoływać dodatkową presją na Europejskim Banku Centralnym do podjęcia dodatkowych działań w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Już w ten czwartek odbędzie się grudniowe posiedzenie ECB i konferencja prasowa Mario Draghi’ego. Wydaje się mało prawdopodobne, żeby ECB zdecydował się na kolejny krok w polityce monetarnej jeszcze w grudniu przed wynikami drugiej aukcji TLTRO. Retoryka banku pozostanie jednak bardzo gołębia.
W dniu dzisiejszym uwaga rynku skupia się na odczytach indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Dane odnośnie wskaźnika aktywności w chińskim przemyśle za listopad były słabsze niż w poprzednim okresie.
Jeśli chodzi o Europę, to pozytywnie zaskoczyły dane z Hiszpanii, gdzie wskaźnik wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych do poziomu 54,7 pkt. Z kolei spadek aktywności we francuskim przemyśle był niższy niż zakładał konsensus rynkowy. Niepokojące jest jednak to, że wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec, będącego motorem napędowym Europy, spadł poniżej granicznej bariery 50 pkt. kształtując się w listopadzie na poziomie 49,5 pkt. Odczyt powyższego wskaźnika dla całej strefy euro był również niższy bowiem indeks ten spadła do 50,1 pkt. z 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu. Mieszane dane z Europy nie przyczyniły się do pogłębienia spadków na eurodolarze. Na początku tego tygodnia euro zyskuje nieco na wartości. Przed nami jeszcze odczyt indeksu ISM z USA. Niższy odczyt może sprzyjać odreagowaniu na EURUSD i być stanowić impuls do rozwinięcia korekty wzrostowej na tej parze w oczekiwaniu na posiedzenie ECB w czwartek.
EURUSD
Piątkowa sesja nie przyniosła istotnych zmian w obrazie eurodolara. Parze jak na razie udało się wybronić geometryczne wsparcie w rejonie 1,2425 w postaci 61,8% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z okolic 1,2360. Na wykresie w skali H4 jest szansa na ukształtowanie się formacji podwójnego dna. Jak na razie para utrzymuje się w dalszym ciągu poniżej linii trendu spadkowego. Dopiero wyjście powyżej okolic 1,25 może przyczynić się do większego odreagowania. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,2420, natomiast silną strefę wsparcia wyznaczają okolice 1,2357-1,2360.
[ EURUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
AUDUSD
AUDUSD znajduje się w silnym trendzie spadkowym. W dniu dzisiejszym cena dotarła w okolice ważnego geometrycznego wsparcia w rejonie 0,8415-0,8430. Dolne ograniczenie tego wykresu wynika ze zrównania się w stosunku 1:1 całości obecnej podfali spadkowej z poziomu 0,8794 z poprzednią podfalą spadkową z poziomu 0,8909. Dodatkowo powyżej przebiega projekcja 141,4% całości wzrostów kształtujących się w dniach 7-17.11. Co więcej kilkanaście pipsów poniżej wyznaczonej strefy wsparcia na poziomie 0,84 nastąpiłoby zrównanie się w 100% całości fali spadkowej z poziomu 0,9503 z falą spadkowa z poziomu 0,9576. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 0,8540.
[ AUDUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,AUD,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |