Trwa ładowanie...

Facebook kurą znoszącą złote jajka

Facebook w zeszłym roku dał zarobić państwom Unii Europejskiej oraz Szwajcarii aż 15,3 mld euro. Najwięcej, bo po 2,6 mld euro wzrósł dzięki serwisowi PKB Wielkiej Brytanii i Niemiec. W Polsce była kwota rzędu 150-200 mln euro.

Facebook kurą znoszącą złote jajkaŹródło: Jupiterimages
d2z43hk
d2z43hk

Międzynarodowa firma doradcza Deloitte w przeprowadzonym przez siebie badaniu "Measuring Facebook's Economic impact in Europe" przedstawiła korzyści płynące z bezpośrednich działań Facebooka i wpływów dla podmiotów, korzystających z platformy stworzonej przez serwis. Wyniki analiz pokazują, że na społecznościach można zarobić. I to nie mało.

Wydatki wygenerowane na pensje pracowników, podatki i dochód z aktywności Facebooka oraz koszty wytworzone w różnych okołofacebookowych gałęziach przemysłu to bagatela 214 mln euro. Firma tylko w Europie daje pracę trzem tysiącom osób, z czego 600 z nich to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez portal. A trzeba pamiętać, że Facebook właśnie rekrutuje do swojego biura w Warszawie.

- Szacuje się, że płatne reklamy to suma rzędu 700 mln euro. Dodatkowo regulamin Facebooka wymusza korzystanie ze specjalnych aplikacji konkursowych - kosztownych, ale skutecznych, bo trafiających do docelowego konsumenta w sposób atrakcyjny, nie nachalny. Niemałe pieniądze z funkcjonowania marki w mediach społecznościowych trafiają także do kieszeni samych agencji Public Relations - jak podaje eMarketer.com, w 2010 roku od 15% do 33% ich dochodów pochodziło z social media - mówi Dominika Chłopicka, Manager ds. Social Media w 365PR

Osobne miejsce w analizie zajął wzrost popytu na nowoczesne technologie, stymulowany przez użytkowników portalu. Zysk brutto ze sprzedaży urządzeń i usług szerokopasmowego internetu w Europie wyniósł 6,5 mld euro. Dodatkowo, około 350 milionów uzależnionych od Facebooka użytkowników sprawdza swojego tablicę online przez komórkę. To prawdziwa żyła złota dla ponad 475 operatorów usług GSM na świecie.

d2z43hk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z43hk