Fałszywe maile od skarbówki. Łatwo się nabrać

Serwis „Niebezpiecznik” ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Krajową Administrację Skarbową. Fałszywe maile zawierają link do strony udającej e-Urząd Skarbowy, mającej na celu wyłudzenie danych. Maile często pochodzą z Iranu i Chile, ukierunkowane są na osoby z branży księgowej lub rachunkowej.

Fałszywe maile trafiają do księgowych
Fałszywe maile trafiają do księgowych
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
oprac. KRWL

03.10.2024 16:49

Serwis "Niebezpiecznik" ostrzega przed mailami wysłanymi przez oszustów podszywających się pod Krajową Administrację Skarbową. W wiadomości znajduje się link, który kieruje na stronę udającą państwowy e-Urząd Skarbowy.

Maile z Iranu i Chile

Jak wskazuje serwis, okno logowania na podrobionej stronie jest "spersonalizowane", co ponownie zwiększa wiarygodność przekrętu, choć na tym etapie ofiara może dostrzec oszustwo, spoglądając na adres URL. Celem kampanii jest wyłudzenie hasła — dlaczego? To dobre pytanie. Jednak na tym etapie brakuje nam informacji, aby na nie odpowiedzieć. Czy atakujący dążą do pozyskania danych osobowych?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wskazuje "Niebezpiecznik" większość osób, które otrzymały tę wiadomość, pracuje w branży księgowej lub rachunkowej. Mail wygląda profesjonalnie, ale zdradzają go zapis maila zarejestrowanego w Chile lub Iranie.

Jak chronić się przed fałszywymi wiadomościami?

Aby uniknąć oszustw związanych z fałszywymi wiadomościami, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • Po pierwsze, nie otwieraj e-maili lub wiadomości tekstowych od osób, których nie znasz.
  • Nie klikaj linków ani nie otwieraj załączników, jeśli nie jesteś pewien, co się w nich znajduje. Oszuści często proszą o poufne informacje – nigdy nie podawaj takich danych w odpowiedzi na e-mail lub wiadomość tekstową.
  • Aktywuj weryfikację dwuetapową na swoich kontach online, co stanowi dodatkową warstwę zabezpieczeń przed dostępem oszustów.
  • Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła, które nie zawierają łatwo dostępnych informacji o Tobie lub Twoich bliskich. Stosuj różne hasła do każdej usługi internetowej.
  • Podczas korzystania z mediów społecznościowych zachowaj ostrożność, szczególnie przy przyjmowaniu zaproszeń od nieznanych osób i unikaj udostępniania poufnych informacji na swoim profilu.
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby chronić się przed potencjalnymi zagrożeniami.
  • Nie ignoruj komunikatów i alertów dotyczących bezpieczeństwa, które pojawiają się podczas przeglądania internetu.
  • Umiejętność rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na phishing jest kluczowa – podziel się tą wiedzą z rodziną i przyjaciółmi.
  • W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości, zgłoś ją do zespołu CERT Polska. Możesz również poprosić zaufaną osobę o pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego. Podejrzane wiadomości SMS przekazuj na numer 799-448-084.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także