FED daje zielone światło dolarowi

Opublikowany wczoraj komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej nie okazał się być aż tak „gołębi” jak tego oczekiwał rynek. Wprawdzie fraza dotycząca „dłuższego okresu czasu” pomiędzy wygaszeniem programu QE3 (co już stało się faktem), a pierwszą podwyżką stóp procentowych została utrzymana, to widać, że FED próbuje uzależniać potencjalny ruch od oczekiwań związanych z inflacją. A ta mimo, że krótkoterminowo była niższa, to w dłuższym okresie „prawdopodobieństwo jej długotrwałego utrzymywania się poniżej dwóch procent nieco się zmniejszyło w stosunku do wcześniejszej części roku”.

FED daje zielone światło dolarowi
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Odnotowano też wyraźniejszą poprawę na rynku pracy i perspektywy dla tego rynku wyglądają znacznie lepiej. Reasumując – FED dał do zrozumienia, że bazując na czynnikach krajowych okres ultra luźnej polityki pomału dobiega do końca – rynek pracy nie jest już „hamulcowym” do zmian, a inflacja może (szybciej?) zmierzać do celu. Zignorowano (na razie) wpływ czynników globalnych – ryzyk dla spowolnienia wzrostu gospodarczego i ewentualności nadmiernego umocnienia się dolara. Ten komunikat był też ukłonem w stronę „jastrzębi” – tym razem Fisher i Plosser nie oponowali – co pokazuje, że grupa skupiona wokół Janet Yellen musi szukać kompromisu z przeciwnym obozem. To, że FED faktycznie zamknął sobie drogę do QE4 pokazuje sprzeciw „ultra-gołębiego” Kocherlakoty, co zostało odnotowane. Co do terminu pierwszej podwyżki stóp, to nieco wzrosło prawdopodobieństwo, że dojdzie do tego jednak w połowie 2015 r. aniżeli później.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać, że scenariusz fali spadkowej „c”, która mogłaby mieć miejsce po „gołębiej” interpretacji komunikatu FED odchodzi w niepamięć. Korektą mocnego ruchu dolara od lipca b.r. był spadek w okolice 71,48 pkt. w pierwszej połowie października i na tym koniec. Teraz kluczowe będzie sforsowanie szczytu z przełomu miesiąca na 73,43 pkt., co będzie zależeć od publikacji danych z USA. Dzisiaj o godz. 13:30 mamy wstępne szacunki PKB za III kwartał (oczekuje się 3,0 proc.), a w przyszłym tygodniu serię odczytów ISM, oraz dane Departamentu Pracy USA za wrzesień. Dane dobre, lub lepsze od oczekiwań utwierdzą inwestorów w przekonaniu, że FED nie zrezygnuje ze stopniowego zacieśniania polityki w 2015-2016 r. Inna sprawa, to fakt, że sygnały z FED tak czy inaczej są „jastrzębie”, jeżeli zestawimy je z informacjami płynącymi z innych banków centralnych (chociażby ECB, RBNZ, RBA, Riksbank, BOE, BOJ). Dolar tym samym będzie silny słabością innych walut.

Wykres tygodniowy BOSSA USD daje szanse na realizację przywoływanego od kilku dni scenariusza fali spadkowej "c" w strukturze korekcyjnej rozpoczętej z początkiem października. Jej pierwszym celem mogłyby być okolice 71,48-58 pkt. (to strefa oparta o minimum z ostatnich tygodni, ale i też szczyt z lipca 2013 r.), a drugim rejon wzrostowej linii trendu i strefy wsparcia 71,00-71,20 pkt. Na obecną chwilę raczej nie należy zakładać, że w/w rejony zostaną przebite w dół, a dolar zmieni trend. W dłuższym horyzoncie amerykańska waluta będzie silna słabością innych, zwłaszcza euro, które w najbliższych latach być może zmierzy się z jeszcze większymi problemami, niż te z okresu 2010-2012 r.

[ Wykres tygodniowy Bossa USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Opublikowane dzisiaj rano wstępne dane nt. inflacji w Hiszpanii, a także z poszczególnych niemieckich landów sugerują raczej, że jutrzejsze odczyty HICP dla całej strefy euro będą zgodne z oczekiwaniami na poziomie 0,4 proc. r/r. Zbiorcze dane dla Niemiec poznamy jeszcze dzisiaj o godz. 14:00 (szacunki 0,9 proc. r/r). Z kolei o godz. 11:00 napłynęły wskaźniki nastrojów gospodarczych liczone przez Komisję Europejską. Nieoczekiwanie okazały się one nieco lepsze od oczekiwań rynku – główny wskaźnik sentymentu wzrósł w październiku do 100,7 pkt. z 99,9 pkt. we wrześniu. Reasumując, dane zdają się sugerować, że presja na Europejski Bank Centralny, aby ten szybko wskazał na kolejne działania w ramach niestandardowego programu luzowania, nie powinna być aż tak znacząca przed posiedzeniem zaplanowanym na 6 listopada. Wprawdzie w ubiegłym tygodniu pojawiły się plotki, że Bank mógłby na grudniowym posiedzeniu rozważyć uruchomienie szerokiego QE w I kwartale 2015 r. opartego o zakupy korporacyjnych obligacji, to nie
wydaje się, aby Mario Draghi chciał już teraz do tego nawiązywać. Reasumując, bez nieoczekiwanych, negatywnych informacji ze strefy euro, notowaniom EUR/USD może być trudno sforsować minima z początku października na 1,25 już w przyszłym tygodniu.

Na wykresie EUR/USD widać, że po wczorajszym umocnieniu się dolara po komunikacie FED bardziej zasadne staje się oznaczenie październikowych fluktuacji jako formacji RGR sugerującej powrót do spadków. Linia szyi przebiega w okolicach 1,2612 i powinna teraz stanowić mocny opór. Wsparcie z 30 września na 1,2570 zostało dzisiaj naruszone. To oznacza, że rynek może w najbliższych dniach zbliżyć się do 1,25, ale szanse na złamanie tego poziomu nie będą duże.

[ Wykres dzienny EUR/USD

]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
usafedwaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)