„Fed” ostatnią deską ratunku… ?
Dzisiejsza decyzja Ben’a Bernanke w sprawie stóp procentowych może okazać się zbawienną dla rynków finansowych, a przynajmniej takie pokłada się w niej nadzieje. Obecnie dostrzegamy wzrost globalnej awersji do ryzyka wśród inwestorów i emocji, a to z kolei wypiętrza franka szwajcarskiego i złoto na kolejne rekordowe poziomy.
09.08.2011 | aktual.: 09.08.2011 18:09
We wtorek na godzinę 20.15 zaplanowane jest wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej w sprawie sierpniowych stóp procentowych. Jego decyzja może mieć kluczowy wpływ na obecną sytuację na rynku. Po ostatnim obniżeniu raitingu Stanom Zjednoczonym z poziomu AAA do AA+ o czym pisałem w poprzednim artykule w dzisiejszej decyzji FOMC pokładane są wszelkie nadzieje inwestorów na kluczowe decyzje, które pomogą rynkom odreagować. Mimo lepszych danych makroekonomicznych zza oceanu dolar amerykański traci na wartości w stosunku do franka szwajcarskiego i znajduje się na nowym rekordowo niskim poziomie. Dzisiaj pojawiła się publikacja danych dotyczących wydajności pracy, która w II kwartale wyniosła -0.3% k/k, prognoza -0.8% k/k oraz jednostkowe koszty pracy w II kwartale wyniosły 2.2% k/k, prognoza 2.2% k/k. Dobre dane dla USA nie miały wpływu na amerykańską walutę i para USDCHF o godzinie 16.00 notowała 0.7386. Wczoraj na koniec dnia osiągnęła wartość 0.7552 i dzisiejsze minimum wynosi 0.7361 co stanowi nowy historycznie
niski poziom dla tej pary walutowej.
Amerykańska waluta również znacząco traci do jena japońskiego. Para USDJPY o godzinie 16.10 osiąga wartość 77.315 i znajduje się w rejonie historycznych wartości. Dzisiejsze minimum wynosi 76.972 i przebicie tego poziomu otwierałoby drogę w kierunku ostatniego lokalnego dołka 76.771 oraz rekordowego poziomu 76.283.
Tendencje jakie panują obecnie na rynku nie sprzyjają również polskiemu złotemu, który podlega sytuacji na rynku. W Chinach występuje obecnie najwyższa od 3 lat inflacja co może skłonić Ludowy Bank Chin ponownie do podniesienia stóp procentowych tym bardziej, że w kraju środka spadła dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Słabe informacje napływają do nas nie tylko z Azji ale również z Europy w której Niemcy notują spadek importu oraz pogorszenie bilansu handlowego, a w wlk. Brytanii z kolei spadła wartość produkcji przemysłowej. Te informacje mają negatywny wydźwięk dla rynku, a rodzima waluta traci na wartości względem ważniejszych walut na świecie. Para CHFPLN o godzinie 16.35 znajduje się na poziomie 3.8764, a dzisiejsze maksimum dla tej pary walutowej wynosi 3.9375 i jest to historyczna wartość.
Adrian Mech
Dom Maklerski Noble Securities S.A.