Trwa ładowanie...
d1ampfp
stopy

Fed zdecydował o pozostawieniu głównej stopy procentowej bez zmian

5.8.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna
podjęła we wtorek decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy
procentowej - poinformował Fed we wtorek po...

Share
d1ampfp

5.8.Nowy Jork (PAP/Bloomberg) - Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła we wtorek decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed we wtorek po zakończeniu posiedzenia.

Stopa funduszy federalnych nadal wynosi więc 2,00 proc.

Jest to drugie kolejne posiedzenie Fed od sierpnia 2007 roku, na którym nie zapadła decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w USA.

d1ampfp

Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się właśnie pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie 2,00 proc.

Bez zmian pozostała również stopa dyskontowa, stosowana w przypadku bezpośrednich kredytów bankom komercyjnym, na poziomie 2,25 proc.

Fed zaznaczył, iż inflacja znajduje się w trendzie wzrostowym. Coraz bardziej też widoczne są sygnały, iż spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w USA pogłębia się.

"Mimo iż wciąż istnieje ryzyko dalszego spowolnienia gospodarczego, powodem do zmartwienia dla banku centralnego jest również wzrastająca coraz szybciej inflacja" - napisano w komunikacie opublikowanym po zakończeniu posiedzenia.

d1ampfp

W opinii Fed inflacja powinna pod koniec roku nieco spaść do średnich poziomów, ale prognozy co do dalszych wartości tego wskaźnika pozostają wielką niewiadomą.

Decyzja nie została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych. Decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian została podjęta stosunkiem głosów 9 do 1, a osobą, która wyłamała się z głosowania za pozostawieniem stóp na niezmienionym poziomie był - po raz piąty w tym roku - szef Fed w Dallas, Richard Fisher, który optował za dokonaniem podwyżki o 25 pb.

Fed zamierza nadal bacznie przyglądać się sytuacji na rynkach i reagować w miarę potrzeby. (PAP)

mjn/ jtt/

d1ampfp

Podziel się opinią

Share
d1ampfp
d1ampfp