Fenomen na skalę światową – BLIK. Jak zmienił płatności bezgotówkowe w Polsce

Jak często płacisz BLIKIEM? Szacuje się, że przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku Polacy wykonali aż 1,1 mld operacji za pomocą tego systemu, na łączną kwotę równą 157,8 mld zł.* Zobacz, jak działa BLIK w kontekście płatności online i stacjonarnych, a także jak korzystać z jego specyficznej formy, jaką jest BLIK na telefon.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

BLIK – polski standard płatności mobilnych

Chociaż płatność BLIKIEM cieszy się obecnie tak dużym powodzeniem, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to fenomen na skalę światową. Za powstaniem tego systemu stoi Polski Standard Płatności (PSP), czyli konsorcjum zrzeszające największe banki działające na terenie Polski.

System uruchomiono 9 lutego 2015 roku i od tego czasu zainteresowanie nim rosło lawinowo. Jak już wspomnieliśmy, w pierwszym półroczu 2024 roku BLIK zanotował rekordowe wyniki z ponad 1 miliardem unikalnych transakcji. 258 mln z nich wykonano w sklepach stacjonarnych za pomocą terminali płatniczych, w tym ponad 100 mln zbliżeniowo. Najwięcej osób korzysta jednak z BLIKA online – to właśnie w ten sposób przeprowadzono aż 49% wszystkich płatności tą metodą.

Jak działa BLIK?

Korzystając z BLIKA, możesz płacić za zakupy stacjonarne i internetowe, a nawet wypłacać gotówkę z bankomatu czy robić przelew BLIK na telefon lub korzystać z prośby o przelew. Aby móc korzystać z tego rozwiązania, musisz jednak sprawdzić, czy Twój bank oferuje tę usługę. Jeśli tak, będziesz potrzebować jedynie aplikacji banku. Wystarczy pobrać ją z Google Play lub App Store, a następnie zarejestrować numer telefonu w usłudze.

Zobacz, jak działa BLIK, na przykładzie Banku Pekao S.A.

  1. Zaloguj się do aplikacji PeoPay.
  2. Przejdź do zakładki "Profil" i "Ustawienia".
  3. Włącz funkcję "Przelew na telefon" i potwierdź swój numer telefonu.

Od tej pory możesz odbierać przelew BLIK na telefon. Na pulpicie zobaczysz również skrót BLIKA, który umożliwia korzystanie z niego w inny sposób niż tylko do przelewów na numer telefonu.

Płatność BLIKIEM online i stacjonarnie – instrukcja krok po kroku

Płacenie BLIKIEM za zakupy online jest proste i szybkie – stąd tak duże zainteresowanie Polaków tą formą płatności. Aby zrealizować transakcję online, kieruj się poniższymi wskazówkami.

  1. Wybierz płatność BLIKIEM w koszyku online lub poinformuj kasjera, że będziesz płacić tą metodą.
  2. Otwórz aplikację PeoPay i kliknij w skrót BLIKA.
  3. Wpisz unikalny, 6-cyfrowy kod na terminalu płatniczym lub w oknie online.
  4. Zatwierdź transakcję mobilnie w aplikacji PeoPay, wpisując PIN.

Gotowe!

Wykonanie transakcji online zajmuje tylko chwilę – znacznie mniej niż zrobienie szybkiego przelewu online czy podanie danych karty kredytowej lub debetowej. Co ważniejsze, w odróżnieniu od np. przelewu Express Elixir, korzystanie z BLIK jest darmowe! Przy płaceniu w sklepach stacjonarnych również zyskujesz na czasie, bo nie musisz wyciągać karty z portfela.

Warto też zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Podczas transakcji BLIK odbiorca otrzymuje należną kwotę, ale nie widzi wrażliwych danych nadawcy. O ile nie podasz kodu BLIK lub hasła do swojej bankowości mobilnej nieuprawnionej osobie, Twoje pieniądze pozostają bezpieczne – pamiętaj, by nie robić tego pod żadnym pozorem!

Przelew BLIK na telefon – szybkie płatności w gronie najbliższych

Specyficzną formą płatności BLIK są tzw. przelewy na telefon. Ich największym atutem jest to, że do zrealizowania transakcji potrzebujesz jedynie numeru telefonu odbiorcy – nie musisz więc wpisywać długiego numeru rachunku, co jest czasochłonne i stwarza pole do pomyłek. Istotne jest także to, taki przelew dociera do odbiorcy natychmiast. To nieoceniona korzyść, gdy zabraknie Ci pieniędzy przy kasie w sklepie albo dowiesz się, że dziecko zapomniało z domu portfela.

BLIK na telefon to sposób na błyskawiczne przesłanie pieniędzy bliskim czy rozliczenie się za wspólny rachunek ze znajomymi. Warto jednak mieć na uwadze to, że jest to też metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy proszą o przelanie drobnej kwoty (np. 50-200 zł) BLIKIEM, podszywając się pod kogoś, kogo znasz. Gdy spotkasz się z taką prośbą, najlepiej skontaktuj się z daną osobą w inny sposób lub stacjonarnie, aby uniknąć oszustwa.

Źródła: https://www.blik.com/h1-2024-r-ponad-miliard-transakcji-blikiem-w-pol-roku

Źródło artykułu:WP Finanse
blikfinansepekao

Wybrane dla Ciebie