Trwa ładowanie...

Filharmonicy chcą strajkować

Muzyk Filharmonii Narodowej zarabia mniej niż kierownik sklepu w Biedronce. Przez ostatnią dekadę dostał 350 zł (brutto) podwyżki. Jeśli negocjacje nie pomogą, artyści zapowiadają strajk, informuje "Metro".

Filharmonicy chcą strajkowaćŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d60rwc4
d60rwc4

Znany dyrygent Wiesław Pieregorólka opowiada dowcip, który krąży po korytarzach Filharmonii Narodowej: - Pani odpytuje w szkole dzieci, czym zajmują się ich ojcowie. I tylko Maciek ociąga się z odpowiedzią, a w końcu mówi, że jego ojciec tańczy na rurze w klubie nocnym. Po lekcjach, gdy dzieci wybiegły z klasy, nauczycielka dopytuje ucznia, czy to rzeczywiście prawda. Ten odpowiada: "Ależ skąd, jest altowiolistą w filharmonii, ale głupio mi się było przyznać przed kolegami".

Szeregowy muzyk FN zarabia dziś nie więcej niż 3,7 tys. zł brutto, natomiast kierownik w Biedronce ponad 4 tys. zł brutto. I po dwóch latach wynagrodzenie tego ostatniego wzrasta do 5,9 tys. zł brutto.

Tyle nie zarabia w Filharmonii nawet koncertmistrz (4,5 tys. zł), który do każdego koncertu musi uczyć się trudnych partii solowych i wirtuozowskich przebiegów. Pracownik sklepu wymaga kilkutygodniowego szkolenia, a muzyk filharmonii - 18 lat przygotowania zawodowego i ciągłych ćwiczeń.

Minister Kultury chciałaby muzykom pomóc, ale wszystko jest w gestii resortu finansów, który cztery lata temu zamroził limity na wynagrodzenia dla jednostek budżetowych. Muzycy rozważają więc ostentacyjne wręczenie pisma dyrektorowi Filharmonii Narodowej w czasie koncertu, który poprzedzą przemową na temat swoich pensji skierowaną do oficjeli na siedzących na widowni.

Realną opcją jest także strajk. Możliwa jest również pikieta - jeszcze nie wiadomo gdzie: być może pod gmachem Filharmonii Narodowej, Ministerstwa Finansów lub Ministerstwa Kultury. Miałaby mieć muzyczny charakter, artyści rozważają np. odegranie "Marsza żałobnego" pod gmachem Ministerstwa Kultury.

d60rwc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d60rwc4