Trwa ładowanie...
d39ha57
d39ha57

Firma Wielton otworzyła biuro projektowe we współpracy z Politechniką Śląską (korekta)

#
precyzujemy informację podaną komunikacie firmy Wielton - zostanie uruchomiona nowa specjalność, a nie kierunek studiów
#
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d39ha57

25.06. Katowice (PAP/PAP Technologie) - Największy w Polsce producent naczep - firma Wielton we współpracy z Politechniką Śląską otworzyła biuro projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym Technopark Gliwice. Na uczelni ruszy wkrótce nowa specjalność - studenci będą kształcić się m.in. w dziedzinie konstrukcji naczep.

Jak podali przedstawiciele Wieltonu, biuro projektowe będzie wspierać transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo-rozwojowych do biznesu i zwiększać konkurencyjność Wieltonu.

"Zdecydowaliśmy się na otworzenie działu innowacji, który będzie inspirował firmę nowymi pomysłami, nowym spojrzeniem na działalność. Firma się rozrasta, więc produkty muszą być konkurencyjne" - wskazał dyrektor ds. innowacji Wielton SA Piotr Kowalski.

d39ha57

Wiceprezes Wieltonu Mariusz Golec dodał, że jego firmie bardzo zależy na współpracy z nauką. "Nie mówimy tylko o dofinansowanych projektach, ale również o efektywnym przekuwaniu wiedzy teoretycznej w praktyczną" - zaznaczył.

Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił, że współpraca z Wieltonem oznacza dla uczelni konkretne korzyści. "Przede wszystkim naszym celem jest kształcenie inżynierów dla przemysłu zaawansowanych technologii. Im więcej studenci mają kontaktu z tymi technologiami podczas studiów, tym lepiej są przystosowani do swojej pracy zawodowej" - wyjaśnił.

We współpracy z Politechniką Śląską w roku akademickim 2015/2016 zostanie również uruchomiona nowa specjalność: konstruowanie mechatronicznych układów mobilnych. Pod tą nazwą kryje się konstrukcja naczep. Przedstawiciele Wieltonu chcą, by część kształconej na tej specjalności kadry inżynierskiej zasiliła zespół tej firmy.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym pod Wieluniem, które ma powstać jeszcze w tym roku, pracę znajdzie kilkudziesięciu inżynierów. Wielton SA, jako jedna z ok. 30 firm w Polsce, ma status Centrum Badawczo-Rozwojowego, co pozwala działać jej jak jednostce naukowej i finansować prace badawczo-rozwojowe ze środków zewnętrznych, m.in. z funduszy unijnych oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

d39ha57

W tworzonym pod Wieluniem Centrum powstanie jedyna w tej części Europy stacja do całopojazdowego badania naczepy. Będą się w niej odbywać symulacje przejazdu przez naczepę 1 mln kilometrów w warunkach drogowych, co pozwoli zbadać dokładnie wytrzymałość naczep przed rozpoczęciem produkcji na dużą skalę.

Firma Wielton to największy polski producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, należy do grona pięciu największych producentów tej branży w Europie. Każdego roku sprzedaje ponad 6500 sztuk produktów, a roczne obroty przekraczają 140 mln euro. Spółka zatrudnia ok. 1200 pracowników i oferuje 60 typów wyrobów. Klientami Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne i rolnicze. Naczepy Wieltonu trafiają do kilkudziesięciu krajów.

d39ha57

Podziel się opinią

Share
d39ha57
d39ha57