Trwa ładowanie...
d2pv8kr
d2pv8kr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Firma z Polski dostarczy oprogramowanie dla OBWE

Polska firma IC Solutions podpisała kontrakt z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na dostarczenie oprogramowania do 300 elektronicznych długopisów. Urządzenia będą wykorzystywane przez obserwatorów OBWE podczas wyborów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2pv8kr

Opracowana przez firmę technologia IC Pen pozwala na automatyczną digitalizację dokumentów tworzonych na papierze. Rozwiązanie będzie wykorzystane po raz pierwszy w OBWE w październiku podczas wyborów w Kirgistanie, na Białorusi i Ukrainie.

Polska firma wygrała rozpisany w kwietniu tego roku przetarg na system informatyczny wspomagający misje OBWE. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka zgłosiło zapotrzebowanie na system IT, który miałby wspierać zbieranie danych przez obserwatorów OBWE i transmitowanie ich w czasie rzeczywistym do centrali w Wiedniu.

Jak powiedział w czwartek PAP prezes spółki IC Solutions dr Rafał Witkowski, "przede wszystkim stworzyliśmy innowacyjne oprogramowanie do wykorzystywania długopisów cyfrowych".

d2pv8kr

"Nasza technologia nie tylko automatycznie tworzy cyfrowe wersje dokumentów, ale też rejestruje sposób ich powstawania - wiemy np., jak dany formularz był wypisywany. Jeśli obserwatora coś zastanowiło albo przeskoczył jakieś pytanie i odpowiedział na nie późnej, to nasz system zarejestruje ten fakt. Później można dopytać np. dlaczego odpowiedź na pytanie była dla niego nieoczywista lub stwarzała trudność" - wyjaśnił Witkowski.

Prezes IC Solutions dodał, że firma nie produkuje długopisów cyfrowych, lecz stworzyła własny, innowacyjny algorytm. Stosowane w IC Pen urządzenia pochodzą od szwedzkiego dostawcy.

Dzięki technologii każdy z obserwatorów OBWE będzie mógł podczas swojej misji automatycznie zapisywać i przesyłać spostrzeżenia w formie cyfrowej do centrali w Wiedniu. Zdaniem IC Solutions "pozwoli to znacznie skrócić czas opracowywania raportów i wniosków z misji OBWE". "Bez tego ułatwienia nie udałoby się stworzyć raportów z misji przed opublikowaniem wyników wyborów" - dodał prezes Witkowski.

Firmę założyli wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. IC Solutions jest jedną ze spółek technologicznych, która działa w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Kontrakt z OBWE to pierwszy duży sukces firmy.

d2pv8kr

Poznaniacy pracują już nad kolejnymi zastosowaniami oprogramowania. IC Pen może służyć do wykonywania portretów psychologicznych osób, które nim piszą lub wykrywania chorób takich jak Parkinson.

Firma podkreśla, że korzystanie z IC Pena nie różni się od zwyczajnego długopisu. Trzeba jednak korzystać ze specjalnie przygotowanych kartek z naniesionymi miniaturowymi kropkami - można je przygotować na każdej domowej drukarce.

Rozwiązanie IC Solutions stosowane jest w dwóch warszawskich szpitalach przy wypełnianiu dokumentacji medycznej, w poznańskim Sądzie Okręgowym oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Długopis cyfrowy to miniaturowy komputer, który przy użyciu wbudowanej w długopisie kamery, analizuje wszystko, co się nim pisze i zapisuje dane na karcie pamięci flash. Po napisaniu lub wypełnieniu dowolnego dokumentu mamy gotowe jego dwie wersje - papierową i elektroniczną, którą można w dowolny sposób obrabiać i przetwarzać.

IC Solutions specjalizuje się w tzw. invisible computing, czyli nieodczuwalnym korzystaniu z narzędzi komputerowych. Firma tworzy i wdraża innowacyjne projekty informatyczne - jednym z nich jest IC Pen. Spółka powstała jako start-up w ramach inwestycji z funduszu kapitału zalążkowego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz SpeedUp Venture Capital Group.

d2pv8kr

Podziel się opinią

Share
d2pv8kr
d2pv8kr