Trwa ładowanie...

Firmy istniały tylko na papierze! 60 oskarżonych o wyłudzenia VAT

60 osób z całej Polski oskarżyła Prokuratura Okręgowa w Toruniu o wyłudzanie podatku VAT i pranie brudnych pieniędzy pod pozorem handlu złomem. Tworząc siatkę 350 firm organizatorzy procederu mogli zarobić nawet kilkaset mln złotych.

Firmy istniały tylko na papierze! 60 oskarżonych o wyłudzenia VATŹródło: Jupiterimages
dqosxhu
dqosxhu

­Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Toruniu Artur Krause, oskarżeni­ stworzyli "system" wyłudzaniapodatku poprzez fikcyjny obrót złomem. W tym celu powołali do życia około 350 firm, w tym niemal sto, które istniały tylko na papierze, a ich działalność polegała głównie na wzajemnym wystawianiu sobie faktur.

Polegało to na tym, że przedsiębiorstwa, wzajemnie powiązane, wystawiały fikcyjne faktury za handel złomem. Pozwalało to organizatorom procederu uzyskiwać znaczne obniżenie należności podatkowych lub zwrot tego podatku.

- Przykładowo, tylko jeden z oskarżonych, w ­latach 2007-2009, nie uiścił należnego podatku od wartości kilkunastu milionów złotych - zaznaczył Krause.

Zarobione w ten sposób pieniądze były "prane" również dzięki przepuszczaniu ich poprzez sieć wzajemnie powiązanych firm. Jak ustalono w toku śledztwa, jeden z oskarżonych zalegalizował w ten sposób zarobione na nielegalnym procederze ponad 100 mln zł.­ Oskarżonym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.­­­­­­

dqosxhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqosxhu