Trwa ładowanie...
d1ijkls

Fitch podtrzymał ratingi IDR dla Pekao, Handlowego, ING BSK i BZ WBK

Warszawa, 10.11.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) Banku Pekao na poziomie A-, Banku Handlowego na poziomie A-, ING Banku Śląskiego na poziomie A oraz Banku Zachodniego WBK na poziomie BBB+, podała agencja.
Share
d1ijkls

Fitch podtrzymał także ratingi Pekao Banku Hipotecznego na poziomie A-. Perspektywy wszystkich ratingów IDR są stabilne, podano w komunikacie.

Viability Rating (VR) Banku Handlowego został podniesiony do a- z bbb+', zaś w przypadku pozostałych trzech banków został podtrzymany - na poziomie odpowiednio: Pekao na poziomie a-, zaś BZ WBK i ING Bank Slaski - na poziomie bbb+, podano także.

Ratingi IDR Pekao opierają się na wewnętrznej sile banku, co odzwierciedla rating IDR. Ratingi IDR BZ WBK oraz - po podniesieniu ratingu VR - Handlowego opierają się na ich indywidualnych profilach kredytowych, ale także - na potencjalnym wsparciu od akcjonariuszy. Rating IDR Banku Śląskiego opiera się na potencjalnym wsparciu akcjonariusza" - czytamy w komunikacie.

d1ijkls

Fitch umieścił rating wsparcia Pekao na liście pod obserwacją ze wskazaniem negatywnym jako odzwierciedlenie potencjalnej sprzedaży Banku Pekao SA przez UniCredit dla PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju. Odzwierciedla to potencjalną sprzedaż banku i przewidywanie Fitch, że nowi akcjonariusze po przejęciu kontroli mogą mieć mniejszą zdolność oraz skłonność do udzielenia bankowi nadzwyczajnej pomocy, niż to ma miejsce obecnie.

Ratingi wsparcia także odzwierciedlają opinię Fitcha co do potencjalnego wsparcia ze strony akcjonariuszy banków. Według agencji, takie wsparcie jest "wyjątkowo wysokie" w przypadku Handlowego i ING BSK oraz "wysokie" w przypadku BZ WBK i Pekao.

Najwięksi akcjonariusze banków to odpowiednio: Handlowego - Citigroup Inc (A/ stabilna/ a), ING BSK - ING Bank NV (A+/ stabilna a+), BZ WBK - Banco Santander S.A. (A-/ stabilna/ a-) oraz Pekao - UniCredit S.p.A. (BBB+/ negatywna/ bbb+).

(ISBnews)

d1ijkls

Podziel się opinią

Share
d1ijkls
d1ijkls