Trwa ładowanie...
dz8iuhs

Fitch potwierdził rating krajowy Kielc na poziomie A-(pol)

Warszawa, 19.10.2015 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi (IDR) dla miasta Kielce dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie BBB- oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie A-(pol). Perspektywa ratingów jest pozytywna, podała Agencja .

Share
dz8iuhs

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch, że miasto utrzyma zadowalające wyniki operacyjne i bezpieczne wskaźniki zadłużenia, które będą wspierane przez dobre praktyki zarządzania i rozwój gospodarki krajowej" - czytamy w komunikacie.

Agencja podała, że wyniki operacyjne Kielc poprawiają się od 2010r. i spodziewa się kontynuacji tego trendu w latach w 2015-2017. Zdaniem Fitch, marża operacyjna będzie wynosiła 7-8% w porównaniu do 5% w 2010r. i będzie od 1,7 do 2 razy wyższa od obsługi zadłużenia oraz zapewni bezpieczny poziom wskaźnika zadłużenia do nadwyżki bieżącej na poziomie 10-11 lat.
Prognoza Fitch opiera się na założeniu, że władze miasta, podobnie jak w przeszłości, będą utrzymywały wzrost wydatków operacyjnych poniżej wzrostu dochodów operacyjnych. Ponadto wzrost gospodarczy Polski powinien wspierać rozwój lokalnej gospodarki i pozytywnie wpłynąć na dochody podatkowe miasta.

Fitch prognozuje, że zadłużenie bezpośrednie w latach 2015-2017 pozostanie na umiarkowanym poziomie wynoszącym około 65%-70% dochodów bieżących, biorąc pod uwagę mniejsze zapotrzebowanie na dług w porównaniu do innych miast.

dz8iuhs

"Oczekujemy, że wydatki majątkowe spadną do około 10% wydatków ogółem, z wysokich 300 mln zł prognozowanych na koniec 2015r. na skutek przesunięcia inwestycji z 2014r. na 2015 r. oraz z powodu ostatecznych płatności za inwestycje współfinansowane z dotacji UE z okresu programowania 2007-2013" - czytamy także.

Według prognoz Fitch, w latach 2015-2017 realny wzrost PKB Polski wyniesie 3,5%. Ponadto modernizacja lokalnej infrastruktury również będzie korzystnie oddziaływać na gospodarkę lokalną, i powinna stymulować działalność gospodarczą w Kielcach, co może przełożyć się na wyższe dochody z podatków.

(ISBnews)

dz8iuhs

Podziel się opinią

Share
dz8iuhs
dz8iuhs