Trwa ładowanie...
d28zpxq
25-01-2016 11:04

Fitch potwierdził ratingi A-, A i AA+(pol) Małopolski z perspektywą stabilną

Warszawa, 25.01.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził ratingi podmiotu (IDR) Małopolski dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie A-, dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie AA+(pol). Wszystkie ratingi mają perspektywę stabilną, podała agencja.

d28zpxq
d28zpxq

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch dotyczącą dobrych wyników operacyjnych Małopolski oraz umiarkowanego poziomu zadłużenia w latach 2016-2019 wraz z mocnymi wskaźnikami obsługi zadłużenia. Ratingi województwa odzwierciedlają dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, mocne wyniki operacyjne, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych oraz elastyczność po stronie wydatków operacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski będą mocne w latach 2016-2018 z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio ponad 100 mln zł i stanowiącą 11%-13% dochodów operacyjnych, tj. będą one zbliżone do przewidywanego wykonania 2015r. (około 90 mln zł i 11%). Będzie to wynikać z rosnących dochodów Małopolski z podatków dochodowych w związku z prognozowanym wzrostem gospodarczym, jak również z polityki województwa mającej na celu racjonalizację wydatków operacyjnych oraz gromadzenie środków, które od 2016r. będą mogły zostać przeznaczone na inwestycje.

Agencja prognozuje, że w latach 2016-2019 wydatki majątkowe Małopolski mogą wynieść łącznie 2,9 mld zł (średnio 45% wydatków ogółem rocznie) w związku z przygotowaniami województwa do realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Fitch zakłada, że Małopolska nadal będzie otrzymywać znaczne środki unijne na dofinansowanie programu inwestycyjnego. W rezultacie ponad 90% wydatków majątkowych będzie finansowanych z nadwyżki bieżącej oraz dochodów majątkowych. Pozostała część będzie sfinansowana nowym długiem.

"Fitch spodziewa się, że zadłużenie Małopolski będzie rosło o około 50 mln zł rocznie w latach 2016-2019 do około 630 mln zł, ale pozostanie nadal poniżej 70% dochodów bieżących (430 mln zł i 54% spodziewane w 2015r.). Pomimo wzrostu zadłużenia, Fitch prognozuje, że wskaźniki obsługi zadłużenia pozostaną bezpieczne. Nadwyżka operacyjna może być około 2 razy wyższa od obsługi zadłużenia, która jest prognozowana średnio na poziomie 60 mln zł rocznie. Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej może się nieznacznie pogorszyć do około 7 lat (5 lat spodziewane w 2015r.), ale w dalszym ciągu będzie znacznie niższy od okresu pozostałego do ostatecznej spłaty długu (do 10 lat)" - czytamy dalej.

Fitch zauważa, że Małopolska realizuje swoje zadania w przewidywalnym otoczeniu instytucjonalno-prawnym. Województwo jest przejrzyste w swoich działaniach, czemu sprzyja fakt publikowania przez nie m.in. wieloletnich prognoz finansowych oraz sprawozdań z wykonania budżetu, podkreślono.

(ISBnews)

d28zpxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28zpxq