Trwa ładowanie...
d2zfadi

Fitch potwierdził ratingi A-, A oraz AA+(pol) Małopolski, perspektywa stabilna

Warszawa, 25.07.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings potwierdził ratingi IDR Małopolski dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie A-, dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie A oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie AA+(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna.

Share
d2zfadi

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmienioną opinię Fitch dotyczącą dobrych wyników operacyjnych Małopolski oraz umiarkowanego poziomu zadłużenia w średnim okresie wraz z mocnymi wskaźnikami obsługi zadłużenia. Ratingi województwa odzwierciedlają dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, mocne wyniki operacyjne, wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych oraz wysoką elastyczność po stronie wydatkowej budżetu województwa" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski będą mocne w latach 2016-2019, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 120 mln zł i stanowiącą 13%-14% dochodów operacyjnych, zbliżone do wyników osiąganych w latach poprzednich.

Agencja prognozuje, że w latach 2016-2019 wydatki majątkowe Małopolski mogą wynieść łącznie 2,9 mld zł (średnio 700 mln zł rocznie, tj. 45% wydatków ogółem rocznie) w związku z przygotowaniami województwa do realizacji inwestycji w ramach budżetu UE na lata 2014-2020. Zakłada też, że Małopolska nadal będzie otrzymywać znaczne środki unijne na współfinansowanie programu inwestycyjnego. W rezultacie ponad 70% wydatków majątkowych może być finansowanych z dochodów majątkowych oraz 20% z nadwyżki bieżącej. Pozostała część będzie sfinansowana nowym długiem.
"Fitch spodziewa się, że zadłużenie Małopolski pozostanie umiarkowane w latach 2016-2019 i nie przekroczy 65% dochodów bieżących, chociaż będzie ono rosło o około 50 mln zł rocznie do około 600 mln zł w 2019 r. Fitch prognozuje, że wskaźniki obsługi zadłużenia pozostaną bezpieczne. Nadwyżka operacyjna może być około 2 razy wyższa od obsługi zadłużenia, która jest prognozowana średnio na poziomie 60 mln zł rocznie (spłata kapitału plus odsetki). Wskaźnik zadłużenia do nadwyżki bieżącej, pomimo spodziewanego osłabienia się do około 6 lat (3,3 roku w 2015 r.), w dalszym ciągu będzie znacznie niższy od ostatecznego okresu spłaty długu (do 15 lat)" - czytamy dalej.

Fitch zwraca uwagę, że Małopolska realizuje swoje zadania w przewidywalnym otoczeniu instytucjonalno-prawnym. Województwo jest przejrzyste w swoich działaniach, czemu sprzyja fakt publikowania przez nie m.in. wieloletnich prognoz finansowych oraz sprawozdań z wykonania budżetu.

(ISBnews)

d2zfadi

Podziel się opinią

Share
d2zfadi
d2zfadi