Trwa ładowanie...
finanse

Fitch: stan finansów publicznych w Polsce będzie się dalej pogarszał

Stan finansów publicznych w Czechach, na Węgrzech i w Polsce będzie się dalej pogarszał, ze względu na spowolnienie gospodarcze. Dług publiczny w Polsce osiągnie poziom 56,3 proc. PKB w roku 2010 - wynika z opublikowanego raportu agencji Fitch.

Share
Fitch: stan finansów publicznych w Polsce będzie się dalej pogarszał
Źródło: Jupiterimages
dzjpxrm

_ Skutki globalnej recesji i finansowego spowolnienia przyczyniły się do bardzo silnego spadku stopy wzrostu gospodarczego w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, a w konsekwencji do negatywnej presji na finanse publiczne _- stwierdził David Heslam, Dyrektor w Departamencie Ratinów Państw w agencji Fitch w raporcie.

_ Znaczne pogorszenie sytuacji finansów publicznych w tych krajach może doprowadzić do negatywnych decyzji ratingowych, jeśli kraje te nie przygotują i nie wdrożą wiarygodnych średniookresowych programów konsolidacyjnych. We wszystkich trzech krajach sytuacja polityczna i cykl wyborczy zwiększają ryzyko poluzowania dyscypliny budżetowej _ - dodał Heslam.

dzjpxrm

Fitch przewiduje, że w Polsce dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB w roku 2010, co oznacza wzrost o 9,1 punktu procentowego w porównaniu do końca roku 2008.

"Jest to w dużej mierze zgodne ze średnimi prognozami dla państw z ratingami w kategorii "A" (pojedyncze A). Prognoza ta zakłada, że rządowi uda się w dużej mierze zrealizować ambitny plan prywatyzacji zaplanowany na rok 2010. Brak jego realizacji przyczyni się do dalszego wzrostu poziomu zadłużenia" - napisano.

"W przypadku braku pozytywnych zdarzeń istnieje prawdopodobieństwo, według prognoz Fitch'a, że poziom długu publicznego przekroczy konstytucyjny próg ostrożnościowy w wysokości 55 proc. PKB, co oznacza automatyczne ograniczenia dla budżetu na rok 2012" - napisano. á

Zdaniem ekonomistów Fitch konieczny jest wiarygodny plan obniżania deficytu już od roku 2011.

dzjpxrm

"Plan obniżania deficytu od roku 2011 jest konieczny, aby deficyt oraz poziom zadłużenia w Polsce nie zaczęły odstawać od tych w innych krajach z ratingami w kategorii pojedyncze A, co skutkowałoby negatywną presją na ratingi Polski" - napisano.

"Deficyt budżetowy przewidywany jest na poziomie 5,5 proc. PKB w roku 2009 i 6,3 proc. PKB w roku 2010, co oznaczałoby prawdopodobne opóźnienie potencjalnego terminu przyjęcia euro poza rok 2013, który zakładał Fitch w swoim poprzednim scenariuszu" - napisano.

Ekonomiści Fitch uważają, że aktywny kalendarz wyborczy - wybory prezydenckie w roku 2010 i parlamentarne w 2011 - zwiększają ryzyko co do utrzymania dyscypliny budżetowej w średnim okresie.

dzjpxrm

Podziel się opinią

Share
dzjpxrm
dzjpxrm