Trwa ładowanie...
d24ufsu

Fitch zmienił rating BOŚ, widzi szansę w dokapitalizowaniu banku

[powtórzenie]

Share
d24ufsu

Warszawa, 01.03.2016 (ISBnews) - Agencja Fitch zmieniła długoterminowy rating Banku Ochrony Środowiska z poziomu BB na B+ z perspektywą stabilną. Analiza agencji ratingowej obejmowała okres pierwszych trzech kwartałów 2015 r. wraz z uwzględnieniem prognozy wyniku za cały 2015 r., poinformował bank.

"Zmiana ratingu BOŚ wiąże się m.in. z ograniczeniem możliwości wsparcia banków przez instytucje państwowe określone w unijnej dyrektywie w sprawie restrukturyzacji banków (BRRD). Agencja swoją ocenę uzasadniła także osłabiającą się rentownością polskiego sektora bankowego spowodowaną wprowadzeniem podatku bankowego, niskimi stopami procentowymi i ryzykiem związanym z walutowymi kredytami hipotecznymi" - czytamy w komunikacie.

Agencja zwróciła także uwagę na koncentrację portfela kredytowego BOŚ w jednym sektorze gospodarki i na duże pojedyncze ekspozycje kredytowe. Równocześnie Fitch wskazuje na szansę, jaką stwarza dla banku dokapitalizowanie.

d24ufsu

"Procedura podniesienia kapitału już trwa: 15 lutego 2016 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Ochrony Środowiska przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji, a sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 r." - czytamy dalej.

Bank wskazuje, że kolejnym istotnym krokiem było przyjęcie 26 lutego 2016 r. przez radę nadzorczą BOŚ przedstawionych przez zarząd warunków podwyższenia kapitału zakładowego. Wartość planowanej przez bank emisji akcji serii U to kwota w przedziale od 300 mln zł do 600 mln zł.

"Zamiarem zarządu banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł, co umożliwi organiczny rozwój oraz generowanie środków na realizację misji w zakresie finansowania inwestycji ekologicznych i zrównoważonego rozwoju" - powiedział p.o. prezesa Sławomir Zawadzki, cytowany w komunikacie.

Równolegle w BOŚ ruszyły intensywne prace nad aktualizacją dotychczasowych dokumentów strategicznych banku i przygotowaniem Ramowej Strategii BOŚ na lata 2016 - 2020. Akceptacja strategii przez radę nadzorczą powinna nastąpić w kwietniu, stanowiąc podstawę decyzji akcjonariuszy o podwyższeniu kapitału banku.
"Naszym celem jest wzrost rentowności banku do poziomu odpowiadającego najlepszym bankom" - podkreślił Sławomir Zawadzki.

d24ufsu

"Bank Ochrony Środowiska posiada duży potencjał biznesowy, a jego działania mają istotne znaczenie dla gospodarki, szczególnie w obszarze finansowania inwestycji proekologicznych. Biorąc pod uwagę perspektywy rozwoju tego rynku, osiąganie satysfakcjonujących zysków przez BOŚ jest jak najbardziej realne w relatywnie krótkim czasie" - dodał przewodniczący rady nadzorczej banku, Wojciech Wardacki.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

(ISBnews)

d24ufsu

Podziel się opinią

Share
d24ufsu
d24ufsu