Trwa ładowanie...
det4kxq

Fortum i PGE będą współpracować przy technologiach CCS

Międzynarodowy koncern energetyczny Fortum i
Polska Grupa Energetyczna (PGE) będą współpracować w zakresie
technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).
Porozumienie w tej sprawie zawarto w piątek w Katowicach.

det4kxq
det4kxq

Współpraca będzie dotyczyć należącej do PGE Elektrowni Bełchatów - największej konwencjonalnej elektrowni w Europie opalanej węglem brunatnym - oraz fińskiej elektrowni Meri-Pori, która należy do najczystszych i najbardziej wydajnych elektrowni węglowych w Europie. Fortum jest jej współwłaścicielem.

Porozumienie zostało podpisane podczas kończącego się w piątek w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Czyste technologie węglowe oraz możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym, m.in. poprzez wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, były jednym z tematów licznych kongresowych dyskusji.

Zarówno Fortum, jak i PGE prowadzą własne prace badawcze nad technologiami CCS, służące zakwalifikowaniu się do programu demonstracyjnego Komisji Europejskiej; zakłada ona, że do 2015 roku w krajach UE powinna rozpocząć się realizacja 10-12 dużych projektów demonstracyjnych, m.in. wdrażających technologie wychwytywania i składowania CO2.

W marcu oficjalnie poinformowano, że elektrownia w Bełchatowie otrzyma z UE 180 mln euro dofinansowania, które będzie przeznaczone właśnie na budowę proekologicznej instalacji do wychwytywania, transportu i magazynowania CO2 na powstającym tam nowym bloku energetycznym.

det4kxq

Wcześniej przywódcy unijnych państw osiągnęli na szczycie porozumienie w sprawie listy i finansowania projektów objętych planem pobudzenia unijnej gospodarki wartości 5 mld euro, na którym Polska może zyskać ok. 330 mln euro. Zdecydowana większość tych projektów dotyczy energetyki, na które KE chce wydać 3,98 mld euro, w tym m.in. 180 mln euro na elektrownię w Bełchatowie oraz 80 mln euro na terminal gazowy w Świnoujściu.

Szacuje się, że koszt instalacji CCS to ok. 500 mln euro, więc unijne dofinansowanie nie pokrywa wszystkich kosztów. Na początku tego roku mówiło się, iż bełchatowski projekt otrzyma 250 mln euro dofinansowania. Budowa nowego bloku w Bełchatowie ma być zakończona pod koniec 2010 r., a budowa proekologicznej instalacji do wychwytywania, transportu i magazynowania CO2 - w 2015 roku.

Budowany od maja 2007 roku blok energetyczny o mocy 858 megawatów będzie największym i najnowocześniejszym w Polsce. Roczne zużycie węgla brunatnego ma wynieść 6,8 mln ton. Węgiel dostarczany będzie z odkrywek kopalni w Bełchatowie.

Bełchatowska elektrownia jest największą w Polsce i Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. Moc pracujących tu bloków energetycznych wynosi 4440 megawatów. Roczna produkcja energii stanowi ponad 20 proc. produkcji krajowej. PGE Polska Grupa Energetyczna jest największą firmą sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Dostarcza energię do ok. 5 mln domów, firm i instytucji.

det4kxq

Notowany na giełdzie w Helsinkach koncern Fortum należy do wiodących spółek energetycznych w Skandynawii, działa też w krajach nadbałtyckich i Rosji. Zajmuje się głównie produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej oraz eksploatacją i utrzymaniem elektrowni. W Polsce Fortum jest właścicielem czterech spółek ciepłowniczych, zatrudniających łącznie ponad 900 osób. W ubiegłym roku Fortum zanotował sprzedaż wartości 5,6 mld euro i 2 mld euro zysku na działalności operacyjnej. Koncern zatrudnia 15,5 tys. osób.

det4kxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
det4kxq