Trwa ładowanie...

Forum Ekonomiczne będzie się odbywało w Krynicy-Zdroju

Międzynarodowe Forum Ekonomiczne przez najbliższe 10 lat będzie się odbywało w Krynicy-Zdroju (woj. małopolskie). We wtorek organizator imprezy - Instytut Studiów Wschodnich podpisał z władzami województwa wieloletnią umowę w sprawie organizacji Forum.

Share
Forum Ekonomiczne będzie się odbywało w Krynicy-ZdrojuŹródło: www.forum-ekonomiczne.pl
d2bll3t

W ciągu ostatnich miesięcy decydowało się, które miasto będzie organizatorem w najbliższych latach Forum Ekonomicznego, nazywanego "polskim Davos". W ostatecznej rozgrywce pozostała Krynica i Sopot.

Jak ocenił przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, o wyborze Małopolski zdecydowało to, że była to wspólna oferta władz regionalnych oraz samorządów powiatowych i miejskich: Krynicy, Nowego Sącza, Muszyny, Tarnowa i Krakowa.

- To połączenie wysiłku wielu rożnych podmiotów, które uznały, że z różnych powodów jest ważne, aby to wydarzenie odbywało się w Małopolsce. W przypadku oferty Sopotu była to niezwykle zdeterminowana postawa jednego z gospodarzy tego regionu - powiedział Berdychowski.

d2bll3t

Dodał, że w najbliższych dniach z władzami Sopotu zostaną zawarte dodatkowe umowy na organizację spotkań towarzyszących Forum Ekonomicznemu.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara poinformował, że podpisany we wtorek dokument to umowa ramowa, która co roku będzie odnawiana umową szczegółową.

- Cieszymy się, że Forum Ekonomiczne, którego 19 edycji odbyło się w Krynicy-Zdroju, pozostanie w Małopolsce. To największe w Europie środkowej spotkanie ekonomistów, polityków i naukowców jest okazją dla Małopolski na zaprezentowanie się jako nowoczesny i innowacyjny region - mówił Nawara.

Zgodnie z umową województwo przeznaczy corocznie do 1,5 mln zł w zamian za przyznanie tytułu Głównego Partnera Forum Ekonomicznego. Ustalono też, że do przeprowadzenia modernizacji Pijalni Głównej, w której odbywają się obrady plenarne, zostanie powołana specjalna spółka z udziałem Skarbu Państwa. Porozumienie z resortem skarbu w tej sprawie ma zostać zawarte do końca listopada. Na czas remontu budynku będzie zapewniony zastępczy obiekt kongresowy.

d2bll3t

W 2010 roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja Forum Ekonomicznego. W ostatniej, dziewiętnastej edycji w Krynicy uczestniczyło około 2 tysiące przedstawiciele 60 krajów. W 140 dyskusjach i panelach brali udział wysocy rangą politycy, naukowcy i szefowie największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie energetycznych.

Jednak na przyszły rok zaplanowano remont Pijalni Głównej, gdzie dotąd odbywały się najważniejsze imprezy krynickiego Forum; przebudowa potrwa co najmniej do 2012 roku.

Przedstawiciele Instytutu Studiów Wschodnich uważali, że bez pijalni zorganizowanie imprezy na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. Dlatego rozesłali zapytania dotyczące możliwości organizacji Forum m.in. do Poznania, Kołobrzegu, Sopotu i Wrocławia.

Remont Pijalni Głównej to jednak nie jedyny problem. Górski kurort jest słabo skomunikowany z oddalonym o 140 km Krakowem. Dlatego samorząd Małopolski chciałby w najbliższych latach poprawić dostępność drogową i kolejową Krynicy.

d2bll3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bll3t
d2bll3t