Frank szwajcarski rekordowo drogi. Bank Szwajcarii obawia się Brexitu
Zagrożenie w wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej widzi Bank Szwajcarii (SNB), który zapowiedział, że jest gotowy na ewentualną interwencję na rynku walutowym.
Informacje dotyczące przyszłotygodniowego referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wywołują duże wahania franka szwajcarskiego, który od ubiegłego tygodnia podrożał o 16 groszy. Ta sytuacji niepokoi nie tylko osoby posiadające kredyt we frankach, ale także Bank Szwajcarii, który przygotowuje się do ewentualnej interwencji.
W ubiegły czwartek za franka płaciliśmy jeszcze 3,94 zł. W piątek w południe notowania szwajcarskiej waluty poszybowały aż do poziomu 4,10 zł, co oznacza wzrost o około 4 procent. Ostatni raz waluta znajdowała się na tak wysokich poziomach w styczniu tego roku.
Jest to efekt obaw inwestorów o to, że Brytyjczycy opowiedzą się w referendum za wyjściem ich kraju ze struktur UE. To z kolei sprawia, że inwestorzy szukają schronienia dla swojego kapitału wśród bezpieczniejszych aktywów. Za takiego uważany jest frank szwajcarski, nazywany obecnie "bezpieczną przystanią". Taka wycena szwajcarskiej waluty z pewnością będzie się utrzymywać do przyszłego czwartku (23 czerwca), kiedy będzie miało miejsce referendum.
Notowania franka szwajcarskiego w tym tygodniu src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1465167600&de=1466177400&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=CHFPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Ostatnie sondaże nie są optymistyczne dla Euroentuzjastów - kolejna porcja sondaży przyniosła podbicie prawdopodobieństwa "Brexit'u" do 41 procent, jednak aktualnie scenariusz ten znów szacowany jest na około 35 procent. Niemniej widocznym jest, iż temat "Brexit'u" jest obecnie kluczowym dla nastrojów oraz zachowania większości aktywów - komentuje Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Zagrożenie w wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej widzi Bank Szwajcarii (SNB), który zapowiedział, że jest gotowy na ewentualną interwencję na rynku walutowym. Ze względu na fakt, że frank jest traktowany jako tzw. "bezpieczna przystań", jest on obecnie mocno przewartościowany, na co zwrócił uwagę SNB.
"Po zakończonym w czwartek posiedzeniu decyzyjnym pozostawiając stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, SNB kolejny raz powtórzył, że w jego ocenie frank szwajcarski jest znacząco przewartościowany i w razie potrzeby jest nadal gotowy interweniować. Bank Szwajcarii gotowy jest też ponownie obniżyć stopy procentowe, a jako wysoki czynnik ryzyka dla gospodarki podał zbliżające się referendum w Wielkiej Brytanii. Prezes SNB podkreślił, że w takim kraju jak Szwajcaria ujemne stopy procentowe są niezbędne" - napisało w komentarzu porannym Biuro Strategii Rynkowych DM PKO BP.
Obecnie docelowy poziom stopy LIBOR wyznaczony przez Bank Szwajcarii wynosi od -1,25 procent do -0,25 procent. Z kolei stopa depozytowa ma wartość -0,75 procent.