Trwa ładowanie...
d28lyh3
fundusze
21-03-2007 16:05

Fundusze inwestycyjne i emerytalne kupowały mniej akcji

Po styczniowych zakupach, w lutym fundusze
inwestycyjne i emerytalne mniej agresywnie dokupowały akcje do
swoich portfeli. Kwota zakupów przewyższała sprzedaż tylko o 400
mln zł - podały Analizy Online.

Share
d28lyh3

Na wymienioną kwotę składało się saldo transakcji giełdowych funduszy inwestycyjnych, które było ujemne i wynosiło minus 242 mln zł, oraz dodatnie saldo inwestycji funduszy emerytalnych w wysokości 641 mln zł.

"W ostatnich miesiącach daje się zauważyć, że saldo inwestycji giełdowych funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych jest bardzo zmienne i coraz częściej bywa ujemne" - napisali analitycy.

Ich zdaniem, coraz częściej fundusze inwestycyjne, podobnie jak fundusze emerytalne, podejmują decyzje o zakupach bądź sprzedaży akcji nie pod wpływem bieżącego napływu środków od klientów lub ZUS, ale w wyniku realizowania założonych strategii inwestycyjnych.

"Jeszcze rok temu, kiedy środki finansowe którymi dysponują fundusze inwestycyjne, lokujące choćby część środków w polskie akcje były niemal o połowę niższe od obecnych, każdy większy napływ środków od klientów niemal automatycznie wywoływał potrzebę kupowania akcji. Koniecznością było bowiem utrzymywanie udziału akcji w portfelu na poziomie określonym polityką inwestycyjną i działaniami konkurencji" - czytamy w analizie.

d28lyh3

Obecnie jednak - uważają analitycy - napływy nowych środków nie wywołują już natychmiastowej konieczności dokupowania akcji. Ponadto obecne przyczyny decyzji o kupowaniu akcji mają pozytywny wpływ na rynek.

"To co przez wiele miesięcy budziło niepokój inwestorów, a więc wymuszone zakupy akcji przez fundusze, powoli traci na znaczeniu. Coraz większe znaczenie w procesie inwestycyjnym odgrywają i będą odgrywać oczekiwania zarządzających co do dalszego kształtowania się koniunktury oraz oczekiwania co do poprawy wyników finansowych spółek a coraz mniej o zakupach będzie decydowała konieczność zagospodarowania nowych środków, które gromadzą się na kontach funduszy w wyniku wpłat klientów" - napisano w analizie.

d28lyh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lyh3
d28lyh3