Trwa ładowanie...

Funt drożeje jednego dnia 14 groszy. Powtórka z "czarnego czwartku"

Jeszcze w środę rano kurs wymiany funta wynosił 5,58 zł. Wieczorem, ku zdziwieniu nawet obserwatorów rynku walutowego, brytyjska waluta kosztowała już 5,72 zł.

Funt drożeje jednego dnia 14 groszy. Powtórka z "czarnego czwartku"Źródło: Fotolia, fot: © James Thew, Fotolia.pl
dtj5bga
dtj5bga

Ostatni raz z tak dużym umocnieniem brytyjskiej waluty mieliśmy do czynienia w połowie stycznia 2015 roku. Wtedy zamieszanie na rynkach wywołał Szwajcarski Bank Centralny. Jak widać, porównywalne emocje wywołuje Brexit.

Jeszcze w środę rano kurs wymiany funta wynosił 5,58 zł. Wieczorem, ku zdziwieniu nawet obserwatorów rynku walutowego, brytyjska waluta kosztowała już 5,72 zł. Tak duży wzrost notowań jednego dnia to niezwykła rzadkość. Większe zmiany brytyjska waluta notowała ostatni raz przy okazji uwolnienia franka szwajcarskiego.

Notowania funta w tym tygodniu

dtj5bga

- To efekt najnowszych informacji w sprawie brytyjskiego referendum, do którego pozostało już niewiele ponad miesiąc czasu - tłumaczy Robert Pietrzak, analityk HFT Brokers.

Najnowszy sondaż Ipsos Mori sporządzony dla Evening Standard wskazał na największą przewagę ankietowanych obywateli opowiadających się za pozostaniem w strukturach Unii Europejskiej od momentu ogłoszenia terminu referendum. Blisko 55 proc. ankietowanych opowiedziało się za dalszym uczestnictwem Wielkiej Brytanii w europejskiej wspólnocie, natomiast 37 proc. było przeciwko.

- Obóz popierających członkostwo w Unii Europejskiej pierwszy raz w historii przeprowadzanych sondaży uzyskał przewagę na poziomie 18 punktów procentowych i wygląda na to, że dotychczas umiarkowanie eurosceptyczni obywatele zaczynają powoli skłaniać się w stronę głosu za pozostaniem we wspólnocie europejskiej - komentuje Pietrzak.

Na wczorajszych wzrostach funt nie poprzestał. Kontynuuje rajd, w efekcie czego kurs przekroczył 5,74 zł. To najwyższy poziom od początku lutego. Od kwietnia zwyżka sięga 10 proc.

Referendum w sprawie wyjścia Brytyjczyków z Unii odbędzie się 23 czerwca, czyli za nieco ponad 5 tygodni.

dtj5bga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtj5bga